Документ
Коментар
КМУ постановою від 20.01.2023 р. № 59 (Постанова № 59) вніс зміни до Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, затвердженого постановою КМУ від 17.04.2019 р. № 337 (Порядок № 337). Розглянемо найголовніші зміни.
1. Збільшено строк, у який роботодавець має повідомити відповідним органам про нещасний випадок та/або гостре професійне захворювання (отруєння) (внесено зміни до п.8 Порядку № 337).
Тобто у разі отримання інформації про нещасний випадок та/або гостре професійне захворювання (отруєння) від безпосереднього керівника робіт, повідомлення від закладу охорони здоров’я, заяви потерпілого, членів його сім’ї чи уповноваженої ним особи тощо роботодавець зобов’язаний протягом однієї доби (раніше – протягом двох годин) повідомити підприємствам (установам, організаціям), зазначеним в абзацах четвертому – дев’ятому п.8 Порядку № 337, з використанням засобів зв’язку та не пізніше наступного робочого дня надати на паперовому носії повідомлення згідно з додатком 2 до Порядку № 337.
2. Продовжено терміни спеціального розслідування нещасних випадків та/або гострих професійних захворювань (отруєнь) (п.46 Порядку № 337 викладено у новій редакції).
Тепер Голова (заступник Голови) Держпраці України або керівник її територіального органу, що утворив спеціальну комісію, повинен протягом 3 робочих днів після надходження матеріалів спеціального розслідування розглянути їх та затвердити примірники акта за формою Н-1 або у разі виявлення порушень вимог Порядку № 3371, допущених спеціальною комісією під час проведення розслідування та оформлення матеріалів, повернути їх на доопрацювання з обґрунтуванням причини, продовживши наказом строк розслідування до 10 робочих днів (раніше цей строк складав до 5 робочих днів).
1 Попередня редакція цієї норми містила детальний перелік причин/порушень.
3. Порядок № 337 доповнено новим розділом «Процедура розслідування нещасних випадків у період дії правового режиму воєнного (надзвичайного) стану в Україні або окремих її місцевостях».
Зокрема, п.14115 зазначеного розділу встановлено, що нещасні випадки, що сталися з працівниками підприємств (установ, організацій), їх філій, представництв та інших відокремлених і структурних підрозділів, особами, які працюють на умовах цивільно-правового договору, на інших підставах, передбачених законом, фізичними особами – підприємцями, особами, які провадять незалежну професійну діяльність, членами фермерського господарства, особами, які фактично допущені до роботи без оформлення трудового договору, під час виконання трудових обов’язків внаслідок воєнних (бойових) дій (бомбардувань, ракетних та артилерійських обстрілів, мінувань територій та приміщень, захоплення в полон, інших протиправних дій, здійснення масових терористичних актів, що супроводжуються загибеллю людей чи руйнуванням особливо важливих об’єктів життєзабезпечення тощо), підлягають спеціальному розслідуванню незалежно від ступеня тяжкості травм (ушкодження здоров’я).
4. Незначних змін зазнали додатки (облікові форми) до Порядку № 337.
Зокрема, до додатків 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 і 11 внесено зміни щодо написання ініціалів/імен, по батькові та прізвищ відповідальних осіб.
5. Порядок № 337 доповнено новим додатком 111 «Акт спеціального розслідування нещасного випадку, що стався» (форма Н-1).
Відповідно до п.14121 Порядку № 337 такий акт зобов’язана скласти спеціальна комісія за обставин, визначених п.14115 Порядку № 337 (див. вище).
Постанова № 59 набрала чинності з дня її офіційного опублікування – 26 січня 2023 року2.
2 Постанову № 59 офіційно опубліковано в газеті «Урядовий кур’єр» від 26.01.2023 р. № 18.