Документ
Коментар
Мінфін України наказом від 13.12.2022 р. № 4311 (Наказ № 431) затвердив Порядок складання типових форм з обліку та списання запасів суб'єктами державного сектору (Порядок № 431), а також типові форми з обліку та списання запасів суб'єктами державного сектору, а саме:
1 З урахуванням змін, внесених наказом Мінфіну України від 02.01.2023 р. № 2 «Про внесення змін до наказу Міністерства фінансів України від 13 грудня 2022 року № 431».
Порядок № 431 складається з розділів: І. Загальні положення та ІІ. Вимоги до складання типових форм.
Порядок № 431 застосовується при складанні типових форм з обліку та списання запасів розпорядниками бюджетних коштів, Державною казначейською службою України та фондами загальнообов'язкового державного соціального і пенсійного страхування.
Суб'єкти державного сектору можуть розробляти та затверджувати розпорядчим документом про організацію бухгалтерського обліку власні форми для оформлення господарських операцій з надходження, руху та вибуття запасів. Ці форми розробляються відповідно до галузевих особливостей та повинні містити обов'язкові реквізити, визначені Законом України від 16.07.99 р. № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», Положенням про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, наказом Мінфіну України від 24.05.95 р. № 88, та Порядком № 431.
Приймання та оприбуткування матеріальних цінностей, які надійшли від постачальників або від переробників з переробки на стороні, можуть оформлюватись товарно-транспортною накладною з використанням штампа (позначення) про оприбуткування. Вибуття запасів шляхом реалізації може оформлюватись товаро-транспортною накладною, яку виписує уповноважена особа суб’єкта державного сектору на основі господарського договору, дозволу керівника або уповноваженої ним особи.
Реєстрація первинних документів з надходження та вибуття запасів може оформлюватися реєстром, який складається матеріально відповідальною особою в довільній формі та містить інформацію про кількість первинних документів, номери первинних документів тощо.
Інформація про залишок запасів у місцях зберігання на початок і кінець місяця, про їх надходження та витрачання відображається у матеріальному звіті, який складається матеріально відповідальною особою в довільній формі та подається до бухгалтерської служби в строки, передбачені графіком документообороту.
Типові форми з обліку та списання запасів можуть застосовуватися юридичними особами, створеними відповідно до законодавства України, незалежно від їх організаційно-правових форм і форм власності, а також представництвами іноземних суб'єктів господарської діяльності.
Наказ № 431 набрав чинності з дня офіційного опублікування – 20 січня 2023 р. (п.3 Наказу № 431)2.
2 Наказ № 431 офіційно опубліковано в «Офіційному віснику України» від 20.01.2023 р. № 5.