Документ
Коментар
МОН України в листі від 10.01.2023 р. № 1/385-23 у зв’язку з прийняттям Постанови КМУ від 30.12.2022 р. № 1472 «Деякі питання розподілу обсягу освітньої субвенції на 2023 рік» (Постанова № 1472) надало до відома та врахування в роботі фінальні розрахунки обсягів освітньої субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на 2023 р. Постановою № 1472 затверджено розподіл освітньої субвенції між місцевими бюджетами та внесені зміни до Порядку та умов надання освітньої субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам, затверджених постановою КМУ від 14.01.2015 р. № 6 (Порядок № 6), та Формули розподілу освітньої субвенції між місцевими бюджетами, затвердженої постановою КМУ від 27.12.2017 р. № 1088, в редакції постанови КМУ від 20.12.2021 р. № 1364 (Формула).
МОН України за підтримки шведсько-українського проекту «Підтримка децентралізації в Україні» (SALAR International) підготувало інформаційні довідки щодо розрахунку обсягів освітньої субвенції для обласних бюджетів та бюджетів територіальних громад на 2023 р., які призначені для кращого розуміння особливостей розподілу освітньої субвенції між місцевими бюджетами та можуть бути одним із основних джерел інформації для засновників закладів освіти в процесі аналізу ефективності мережі закладів та прийняття управлінських рішень щодо її оптимізації.
Інформаційна довідка щодо розрахунку освітньої субвенції для кожного місцевого бюджету містить:
Джерелом даних для розподілу обсягу освітньої субвенції на 2023 р. є персональні дані здобувачів освіти, подані безпосередньо закладами освіти в програмно-апаратному комплексі «Автоматизований інформаційний комплекс освітнього менеджменту» (ПАК «АІКОМ»).
МОН України як головний розпорядник освітньої субвенції надає роз'яснення щодо особливостей розподілу освітньої субвенції між місцевими бюджетами у 2023 р.
Кількість учнів закладів загальної середньої освіти зменшилася на 5% порівняно з вереснем 2021 р., а загальний обсяг коштів, виділених на освітню субвенцію з державного бюджету, зменшено на 20% порівняно з 2022 бюджетним роком. МОН України було зобов'язане здійснити розподіл освітньої субвенції з урахуванням цих обмежень. З метою відстеження міграції учнів МОН України вперше запровадило збір персональних даних всіх учнів закладів загальної середньої освіти. Тому, МОН України вирішило зберегти Формулу, яка використовувалася з 2018 по 2022 рр., з наступними двома суттєвими змінами, які діятимуть лише у 2023 бюджетному році:
Розрахункову наповнюваність класів для кожного засновника закладів загальної середньої освіти було збережено саме на тому значенні, що використовувалося при обрахунку обсягу освітньої субвенції на 2022 р.
Щодо механізму розподілу освітньої субвенції між місцевими бюджетами, то відповідно до частини третьої ст.1032 Бюджетного кодексу України від 08.07.2010 р. № 2456-VI (БКУ) така субвенція розподіляється між відповідними бюджетами на основі формули, яка розробляється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику в сфері освіти, та затверджується КМУ і має враховувати, зокрема, такі параметри:
Фактична кількість ставок педагогічних працівників чи фактичний фонд оплати праці педагогічних працівників не враховуються при розподілі освітньої субвенції між місцевими бюджетами.
Для обчислення кількості ставок вчителів закладів загальної середньої освіти застосовується показник розрахункової наповнюваності класів – середнього рівня наповнюваності класів закладів загальної середньої освіти відповідної територіальної громади (або середній рівень наповнюваності класів закладів загальної середньої освіти, фінансування яких здійснюється з відповідного обласного бюджету) за умови раціональної організації шкільної мережі.
Для усіх територіальних громад розрахункова наповнюваність класів зазвичай визначається залежно від щільності учнів та відсотка населення, що проживає в сільській місцевості. Проте, зважаючи на військові дії, у 2023 р. для бюджетів територіальних громад застосовується розрахункова наповнюваність класів учнями групи I, визначена для них на 2022 бюджетний рік.
У структурі середньої розрахункової заробітної плати враховано всі обов'язкові доплати та надбавки, передбачені чинним законодавством, зокрема надбавку за престижність педагогічної праці у розмірі 25%, допомогу на оздоровлення та щорічну грошову винагороду у розмірі місячного посадового окладу.
Обсяг субвенції на оплату праці з нарахуваннями педагогічного персоналу (крім учителів) обчислюється шляхом множення кількості учнів на відповідний коефіцієнт приведення, що в свою чергу множиться на фінансовий норматив бюджетної забезпеченості, який на 2023 р. складає 9517 грн.
У 2023 р. до обсягу освітньої субвенції для всіх місцевих бюджетів (без урахування обсягів освітньої субвенції обласним бюджетам, передбачених на оплату простою) застосовується коефіцієнт 0,9. Така норма є вимушеним тимчасовим заходом. Для місцевих бюджетів, в яких закладам загальної середньої освіти оголошено простій у зв'язку із окупацією чи веденням активних бойових дій, кошти для оплати простою, передбачені в обласному бюджеті.
У листі нагадується, що відповідно до постанови КМУ від 07.03.2022 р. № 221 «Деякі питання оплати праці працівників державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, що фінансуються або дотуються з бюджету, в умовах воєнного стану» керівникам державних органів, підприємств, установ та організацій, що фінансуються або дотуються з бюджету, надано право до припинення чи скасування воєнного стану в Україні в межах фонду заробітної плати, передбаченого у кошторисі, самостійно визначати розмір оплати часу простою працівників, але не нижче від двох третин тарифної ставки встановленого працівникові тарифного розряду (посадового окладу).
При цьому ОВА мають щомісяця здійснювати фінансування вказаних видатків відповідно до фактичної кількості педпрацівників, яким оголошено простій, та встановлених їм посадових окладів (ставок заробітної плати) згідно з тарифними розрядами і з передбаченими для них підвищеннями, згідно з Постановою № 1472.
Територіальні громади, в яких є заклади загальної середньої освіти на простої, повинні будуть звертатися до ОВА за цими коштами, підтверджуючи щомісяця фактичну кількість вчителів, яким оголошено простій.
Освітня субвенція для оплати простою для педагогічних працівників закладів професійної (професійно-технічної) та фахової передвищої освіти не передбачена.
Засновники самостійно здійснюють розподіл освітньої субвенції між відповідними закладами та установами освіти для забезпечення в повному обсязі обов'язкових виплат на оплату праці з нарахуваннями педагогічним працівникам (п.8 Порядку № 6).
У випадку, якщо фактична (середня) наповнюваність класів є меншою за розрахункову (нормативну) наповнюваність класів чи в разі утримання малокомплектних закладів, різниця в кількості ставок педагогічних працівників має покриватися за рахунок власних доходів місцевого бюджету.
За рахунок субвенції не здійснюється фінансування закладів загальної середньої освіти (крім закладів початкової школи та приватних закладів загальної середньої освіти), кількість учнів в яких становить менше 25 осіб (п.6 Порядку № 6).
МОН України в черговий раз наполягає на неухильному виконанні ст.51 та ст.77 БКУ при затвердженні місцевих бюджетів та просить у повному обсязі забезпечити видатки на оплату праці з нарахуваннями педагогічних працівників відповідно до чинного законодавства, у тому числі, в разі необхідності, за рахунок власних доходів місцевого бюджету.
Перерозподіл обсягу освітньої субвенції протягом бюджетного року за рішенням КМУ може бути здійснено виключно з об'єктивних причин, які не враховані у Формулі, зокрема помилково врахований контингент учнів, суттєва міграція учнів тощо. Перевищення фактичної кількості ставок над розрахунковою чи збільшення надбавки за престижність педагогічної праці не є підставою для здійснення перерозподілу освітньої субвенції.
Що стосується залишків освітньої субвенції, які утворилися на кінець 2022 р., то відповідно до ст.32 Закону України від 03.11.2022 р. № 2710-ІХ «Про Державний бюджет України на 2023 рік» вони автоматично спрямовані до спеціального фонду МОН України. Далі ці кошти будуть розподілені на різні потреби. Передусім на оплату праці педагогічним працівникам та погашення кредиторської заборгованості, що утворилася у 2022 р.