Документ
Коментар
Мінфін України наказом від 28.12.2022 р. № 465 (Наказ № 465) затвердив нові Критерії ризиків легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансування тероризму та фінансування розповсюдження зброї масового знищення (Критерії № 465), а саме:
Критерії № 465 затверджені з метою сприяння виконанню суб’єктами первинного фінансового моніторингу норм Закону № 3611 у частині застосування ними ризик-орієнтованого підходу, адже Наказ № 5842 не враховував усіх вимог законодавства про фінмоніторінг.
1 Закон України від 06.12.2019 р. № 361-IX «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення».
2 Наказ Мінфіну України від 08.07.2016 р. № 584 «Про затвердження Критеріїв ризику легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансування тероризму та фінансування розповсюдження зброї масового знищення». Відповідно до п.2 Наказу № 465 його визнано таким, що втратив чинність.
Нові Критерії використовують у своїй діяльності суб’єкти первинного фінансового моніторингу, перелік яких наведено у п.2 розділу І Критеріїв № 465, зокрема:
При цьому встановлено, що суб'єкти самостійно визначають у внутрішніх документах з питань фінансового моніторингу іманентні межі для тих критеріїв, які містять кількісні та/або оціночні характеристики («істотне збільшення», «великі обсяги», «високі ставки», «регулярність», «багато років», «дороговартісні», «незвично великі активи», «надзвичайно великі операції») (п.3 розділу І Критеріїв № 465).
Відповідно до п.4 розділу І Критеріїв № 465 суб'єкти розробляють власні критерії з урахуванням:
Під час розробки власних критеріїв суб'єкти мають забезпечити виявлення, ідентифікацію, оцінку всіх ризиків, притаманних їх діяльності (ризик-профілю суб'єкта) та своїм клієнтам, а також своєчасне розроблення заходів з управління ризиками та їх мінімізації (п.5 розділу І Критеріїв № 465). Особливості проведення цих заходів визначені п.6 – 19 розділу І Критеріїв № 465.
Звертаємо увагу, що відповідно до п.20 розділу І Критеріїв № 465 суб'єкт зобов'язаний постійно вживати заходи для підтримання в актуальному стані (включно зі здійсненням переоцінки рівня ризику):
Суб'єкти зобов’язані документувати результати оцінки/переоцінки власного ризик-профілю та ризик-профілів клієнтів таким чином, щоб бути здатними продемонструвати своє розуміння таких ризик-профілів (п.22 розділу І Критеріїв № 465).
При цьому суб'єкти повинні визначити перелік та обсяг необхідних до вжиття заходів для ефективного управління ризиками. Заходи з управління такими ризиками наведено в п.23 розділу І Критеріїв № 465.
Наказ № 465 набирає чинності з дня його офіційного опублікування (п.4 Наказу № 465)3.
3 На дату виходу огляду законодавства Наказ № 465 офіційно не опубліковано.