Документ
Коментар
Фонд держмайна України на офіційному сайті1 надав рекомендації щодо покрокових дій бізнесу для підготовки належного звіту про оцінку збитків внаслідок агресії Російської Федерації.
1 За матеріалами інформаційного повідомлення, з повним текстом якого можна ознайомитись на офіційному вебсайті Фонду держмайна України.
В роз’ясненні наголошується, що Фонд держмайна України рекомендує постраждалим підприємцям замовити оцінку збитків вже зараз. Що раніше це зробити, то більше доказів збережеться для позову проти Російської Федерації.
Крок 1. Збір доказів
Збір усіх можливих документальних підтверджень ушкоджень майна внаслідок агресії – свідчення очевидців, постраждалих, протоколи ДСНС, інформація про відкриті кримінальні провадження національної поліції.
Крок 2. Підтвердження володіння майном
Доведення, що пошкоджене майно перебувало на балансі підприємства ще до повномасштабної агресії. Проведення порівняльної інвентаризації – документування інформації про стан майна до та після пошкодження.
Крок 3. Замовлення оцінки
Звернення до фахівця, який оцінює майно бізнесу. Надання результатів досліджень з попередніх кроків. Фахівець оцінить ушкодження за Методикою2. За результатами роботи отримується звіт про оцінку збитків.
2 Методика визначення шкоди та обсягу збитків, завданих підприємствам, установам та організаціям усіх форм власності внаслідок знищення та пошкодження їх майна у зв’язку із збройною агресією Російської Федерації, а також упущеної вигоди від неможливості чи перешкод у провадженні господарської діяльності, затверджена наказом Мінекономіки України та Фонду держмайна України від 18.10.2022 р. № 3904/1223.
Крок 4. Проведення рецензування звіту
Надсилання звіту на перевірку фахівцям в оцінці майна бізнесу (з 2+ роками досвіду). Фахівці мають підтвердити відповідність проведеної оцінки зазначеній Методиці. Рекомендується звертатися до професійних спілок оцінювачів. ФДМУ зможе рецензувати та зберігати такі звіти після впровадження відповідного сервісу3.
3 Див. інформацію на офіційному вебсайті Фонду держмайна України.
Крок 5. Збереження рецензованого звіту
Очікування зі звітом на можливість подачі позову проти країни-агресора. Якщо звіт отримає негативну рецензію – вимагаємо від оцінювача доопрацювання оцінки збитків.