Документ
Коментар
Мінфін України наказом від 28.12.2022 р. № 4631 (Наказ № 463) виклав у новій редакції форми:
1 З урахуванням змін, внесених наказом Мінфіну України від 17.01.2023 р. № 26 «Про внесення змін до наказу Міністерства фінансів України від 28 грудня 2022 року № 463», які мають переважно технічних характер.
До того ж Наказом № 463 внесено зміни до:
Не зважаючи на кількість змін, затверджених Наказом № 463, вони є не суттєвими та пов’язані насамперед з невідповідністю чинних форм податкової накладної та бланків ПДВ-звітності законодавству. Річ у тім, що понад рік тому (01.01.2022 р.) припинив дію п.51 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ2, згідно з яким платники ПДВ – сільськогосподарські товаровиробники, внесені до Реєстру отримувачів бюджетної дотації, мали подавати податкову декларацію з ПДВ разом з додатком, у якому зазначався обсяг податкових зобов'язань з постачання товарів за результатами діяльності за операціями, визначеними п.161.3 ст.161 Закону України від 24.06.2004 р. № 1877-IV «Про державну підтримку сільського господарства України», розрахований за даними податкових накладних за відповідний звітний податковий період, зареєстрованих у ЄРПН, а також розрахунок питомої ваги вартості сільськогосподарських товарів, поставлених протягом попередніх 12 послідовних звітних податкових періодів (місяців). Оскільки ця норма ПКУ втратила свою актуальність Наказом № 463 оновлено форми як податкової накладної, так і ПДВ-звітності.
2 Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-VI.
Зупинимося на змінах детальніше.
1. Зміни у формі податкової накладної та в Порядку її заповнення
У табличній частині (розділ Б) нової форми податкової накладної відсутня графа 12 «Код виду діяльності сільськогосподарського товаровиробника». Відповідно, в Порядку заповнення податкової накладної також прибрано згадку про це. В нижній частині податкової накладної у примітці «1» відсутня згадка про код «2», який раніше сільськогосподарські товаровиробники проставляли в порядковому номері податкової накладної після знаку «/». Аналогічні зміни відбулися і в формі розрахунку коригування до податкової накладної.
Але є й нововведення, яке ніяк не пов’язане із припиненням дії п.51 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ. Так, у разі постачання послуг нерезиденту, місце постачання яких розташоване на митній території України, у верхній лівій частині податкової накладної у графі «Не підлягає наданню отримувачу (покупцю) з причини» слід зробити помітку «X» та зазначити тип причини невидачі покупцю – 21 («Складена на постачання послуг отримувачу (покупцю) нерезиденту, місце постачання яких розташоване на митній території Україні»). У графі «Отримувач (покупець)» такої податкової накладної зазначаються найменування (П.І.Б.) нерезидента та через кому країна, в якій він зареєстрований, а у рядку «Індивідуальний податковий номер» отримувача (покупця) проставляється умовний ІПН «500000000000». Рядок «Податковий номер платника податку1 або серія (за наявності) та номер паспорта4» не заповнюється. Аналогічні правила заповнення встановлено і для розрахунку коригування до такої податкової накладної.
Не зовсім зрозуміло, з якою метою запроваджується такий порядок заповнення податкових накладних для операцій з постачання послуг нерезидентам із місцем їх постачання на митній території України. Ймовірніше, ДПС бажає мати повну інформацію про перелік та обсяг наданих нерезидентам послуг, назву таких нерезидентів. Раніше в ДПС такою інформацією не володіли, оскільки в таких випадках в податкових накладних покупця вказували «неплатник», незалежно від його статусу – резидент чи нерезидент.
2. Зміни форм ПДВ-звітності
У зв’язку із припиненням дії п.51 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ додаток ДС8 до декларації втратив свою актуальність. Тобто його взагалі не буде. Відповідно в таблиці під декларацією, в якій зазначають інформацію про додатки, що подаються разом із декларацією («Відмітка про подання до декларації»), згадку про цей додаток прибрано. Також із заголовної частини декларації вилучили поле 06 («Сільськогосподарський товаровиробник, внесений або який претендує на внесення до Реєстру отримувачів бюджетної дотації»).
Щодо кількості рядків в декларації та змісту інформації, яка в них відображається, то жодних змін! Проте назви окремих рядків «підкоригували». Наприклад, рядки 5 та 5.1 матимуть назви «Операції, що не є об’єктом оподаткування…» та «…операції, що звільнені від оподаткування» (відповідно). Назви цих рядків більше не містять розшифровки, що звільнені від оподаткування операції – це операції, звільнені від оподаткування відповідно до ст.197 ПКУ та підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ, міжнародних договорів, а необ’єктні операції – це операції, які не є об’єктом оподаткування відповідно до ст.196 ПКУ. Також правок технічного характеру зазнали назви рядків 4, 8, 12 та 20.2.2, що жодним чином не вливає на порядок їх заповнення.
Усі сім додатків (Д1 – Д7) до декларації з ПДВ Наказом № 463 затверджено в новій редакції. Зміни в формах додатків здебільшого мають технічний характер, «найсуттєвіших» змін зазнали форми додатків Д1 та Д5.
У графі 5 Таблиці 1.1 та Таблиці 1.2 додатка Д1 замість ознаки здійснення с/г операцій введено нову ознаку – «ознака здійснення операції відповідно до п.198.5 ст.198 та п.199.1 ст.199 розділу V Кодексу*». Також до Таблиці 1.1 цього додатку додано окремий блок для наведення інформації про незареєстровані на дату подання декларації податкові накладні, складені платниками ПДВ при отриманні від нерезидентів послуг на митній території України (з умовним ІПН постачальника «500000000000»). У Таблиці 1.2 подібний блок був і раніше.
У Таблиці 2.1 та Таблиці 2.2 додатку Д1 теж змінилася назва графи 5. Тепер вона має назву «ознака здійснення операцій з придбання необоротних активів***» (замість «ознака здійснення с/г операцій*»). Тобто у разі придбання (будівництва, спорудження, створення) необоротних активів з ПДВ у цій графі слід поставити позначку «+». До того ж із цих двох таблиць прибрали неактуальні рядки, в яких сільськогосподарські товаровиробники відображали обсяги придбань за операціями, визначеними ст.161 Закону України від 24.06.2004 р. № 1877-IV «Про державну підтримку сільського господарства України».
Щодо додатку Д5, то його крім платників, які у звітному періоді здійснили звільнені від оподаткування операції та операції, що не є об’єктом оподаткування ПДВ, а також платників, які належать до підприємств (організацій) осіб з інвалідністю, мають заповнювати також платники ПДВ, які відповідають критеріям, визначеним п.68 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ. У новій таблиці 4 додатка Д5 такі платники будуть розшифровувати інформацію, якою підтверджуватимуть відповідність критеріям, визначеним зазначеним пунктом ПКУ.
Оновленою формою спрощеної декларації з ПДВ (її подають виключно нерезиденти, які надають електронні послуги резидентам України (фізособам та ФОП-неплатникам ПДВ) на митній території України) передбачено окремі рядки для розшифровки інформації:
До операцій, що звільнені від оподаткування, зокрема, належать операції з постачання освітніх послуг шляхом доступу до публічних освітніх, наукових та інформаційних ресурсів у мережі Інтернет з галузей знань і спеціальностей, за якими здійснюється підготовка здобувачів вищої освіти, проведення та надання яких не потребує участі людини (пп.197.1.32 ст.197 ПКУ).
Наказ № 463 набирає чинності з 1 числа місяця, що настає за другим місяцем його офіційного опублікування – 01.04.2023 р. (п.4 Наказу № 463)3. Відповідно, застосування нових форм, починається з:
3 Наказ № 463 офіційно опубліковано в «Офіційному віснику України» від 02.02.2023 р. № 11.
4 Докладніше див. інформаційне повідомлення ДПС України на її офіційному вебпорталі.