Документ
Коментар
Верховна Рада України Законом України від 12.01.2023 р. № 2888-IX (Закон № 2888) внесла зміни до ряду законодавчих актів, зокрема, до Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI (ПКУ) та Закону № 15911 щодо комплексного вдосконалення регулювання ринку платіжних послуг в Україні.
1 Закон України від 30.06.2021 р. № 1591-IX «Про платіжні послуги».
Зокрема, легалізовано електронні гроші, а рахунки електронних гаманців прирівняно до рахунків банків. Платники податків отримали можливість сплачувати податки електронними грошима.
До того ж викладено в новій редакції ст.3 Закону № 1591, яка визначає поняття «грошові кошти (кошти) в Україні».
Грошові кошти (кошти) існують в Україні у готівковій (формі грошових знаків) та безготівковій (формі записів на рахунках) формах. Грошові кошти (кошти) для цілей Закону № 1591 включають також електронні гроші та цифрові гроші у випадках, передбачених Законом № 1591. Нагадаємо, що основні вимоги щодо електронних та цифрових грошей визначено главою 5 розділу IV Закону № 1591.
Закон № 2888 також уточнює термінологію та окремі положення ПКУ з метою їх узгодження з вимогами Закону № 1591, який ввів нові правила здійснення розрахункових операцій шляхом подання платіжних інструкцій. Тому в ПКУ у ряді статей слова «розрахункові документи» замінили словами «платіжні інструкції».
Зупинимося детальніше на основних змінах, які внесено до ПКУ.
1. Щодо легалізації електронних грошей.
Вимоги до відкриття та закриття рахунків платників податків у банках, інших фінансових установах, небанківських надавачах платіжних послуг та електронних гаманців в емітентах електронних грошей регулюються ст.69 ПКУ, п.69.1 якої викладено у новій редакції. Відповідно до зазначеного пункту банки, інші фінансові установи, небанківські надавачі платіжних послуг, емітенти електронних грошей відкривають відповідні рахунки/електронні гаманці, передбачені законодавством України, платникам податків - юридичним особам (резидентам і нерезидентам) незалежно від організаційно-правової форми, відокремленим підрозділам та представництвам юридичних осіб, для яких законом установлені особливості їх державної реєстрації та які не включаються до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, фізичним особам, які провадять незалежну професійну діяльність, за наявності документів, що підтверджують взяття їх на облік як платників податків.
Фізичні особи - підприємці та особи, які провадять незалежну професійну діяльність, зобов’язані повідомляти про свій статус банки, інші фінансові установи, небанківських надавачів платіжних послуг, емітентів електронних грошей, в яких такі особи відкривають рахунки/електронні гаманці (п.69.7 ст.69 ПКУ). За неповідомлення про свій статус передбачено відповідальність відповідно до п.118.3 ст.118 ПКУ.
До того ж відповідно до змін, внесених до частини восьмої ст.64 Закону №1591, у разі відкриття або закриття рахунку/електронного гаманця користувача надавач платіжних послуг зобов’язаний перевірити наявність інформації про внесення такої особи до Єдиного реєстру боржників. Якщо особа внесена до реєстру, надавач повинен повідомити про це орган державної виконавчої служби або приватного виконавця.
У день відкриття/закриття рахунку/електронного гаманця банк (фінансова установа, небанківський надавач платіжних послуг, емітент електронних грошей) надсилає повідомлення про відкриття або закриття рахунку/електронного гаманця платника податків до контролюючого органу, в якому обліковується такий платник податків (п.69.2 ст.69 ПКУ). Датою початку видаткових операцій за рахунком/електронним гаманцем платника податків є дата отримання банком або іншою фінансовою установою, небанківським надавачем платіжних послуг, емітентом електронних грошей повідомлення контролюючого органу про взяття рахунку/електронного гаманця на облік у контролюючих органах або дата, визначена як дата взяття на облік у контролюючому органі за мовчазною згодою згідно з абзацом другим п.69.3 ст.69 ПКУ (п.69.4 ст.69 ПКУ). Здійснення видаткових операцій за рахунком/електронним гаманцем платника податків до отримання повідомлення відповідного контролюючого органу тягне за собою накладення штрафу відповідно до п.118.2 ст.118 ПКУ.
Проте на час воєнного стану щодо цієї процедури діють спеціальні положення.
Повідомлення щодо всіх рахунків/електронних гаманців, відкритих/закритих у період дії воєнного, надзвичайного стану на території України надсилаються з урахуванням вимог пп.69.17 п.69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ, а саме: не пізніше одного місяця з дати припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України. Якщо після припинення зазначених станів буде відсутнє підтвердження взяття рахунку/електронного гаманця на облік у контролюючому органі, вважається, що банк, інша фінансова установа, небанківський надавач платіжних послуг, емітент електронних грошей розпочав здійснення видаткових операцій за рахунком/електронним гаманцем платника податків до отримання повідомлення відповідного контролюючого органу про взяття рахунку/електронного гаманця на облік у контролюючих органах.
Аналогічна вимога стосується і подачі повідомлень щодо рахунків/електронних гаманців, не закритих на день набрання чинності Законом № 2888. Такі повідомлення відповідно до пп.69.32 п.69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ необхідно теж подати протягом одного місяця з дня припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України. Якщо протягом зазначеного строку рахунок/електронний гаманець буде закрито, достатнім є направлення повідомлення про закриття рахунку/електронного гаманця у строки, встановлені п.69.2 ст.69 ПКУ.
2. Щодо здійснення розрахунків платниками єдиного податку.
Платники єдиного податку першої - третьої груп повинні здійснювати розрахунки за відвантажені товари (виконані роботи, надані послуги) виключно в грошовій формі - готівковій або безготівковій (у тому числі з використанням електронних грошей) (п.291.6 ст.291 ПКУ). Інакше кажучи, законодавство тепер дозволяє платникам єдиного податку здійснювати розрахунки з використанням електронних грошей.
3. Щодо сплати податків електронними грошима.
Відповідно до нової редакції пп.35.2 ст.35 ПКУ сплата податків та зборів здійснюється в готівковій або безготівковій формі (у тому числі з використанням електронних грошей), крім випадків, передбачених ПКУ або законами з питань митної справи. Для цілей ПКУ обов’язок платника податку щодо сплати податків та зборів на єдиний рахунок, визначений ст.351 ПКУ, вважається виконаним з моменту, коли ініціювання переказу є завершеним для такого платника податків згідно із Законом № 1591. Але при цьому не допускається прийняття на єдиний рахунок електронних грошей (ст.351 ПКУ, зокрема, доповнено абзацом третім).
Фізичні особи - платники податків повинні сплачувати податки і збори через банки (у тому числі із застосуванням єдиного рахунку) або небанківських надавачів платіжних послуг, емітентів електронних грошей (абзац перший п.57.5 ст.57 ПКУ викладено в новій редакції).
Платник податків звільняється від фінансової відповідальності щодо податкових правопорушень, передбачених ст.124 і 1251 ПКУ, а також пені, якщо вони були здійснені з вини банку, органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, небанківського надавача платіжних послуг, еквайра, емітента електронних грошей (пп.112.8.5 ст.112 та пп.129.9.4 ст.129 ПКУ викладено в новій редакції).
4. Щодо повернення помилково та/або надміру сплачених грошей.
Повернення помилково та/або надміру сплачених коштів тепер можливо і на рахунок небанківського надавача платіжних послуг. Так, відповідно до нової редакції п.43.4 ст.43 ПКУ платник податків подає заяву про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов’язань та пені у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів:
5. Деякі питання реєстрації платників податків.
У новій редакції п.63.6 ст.63 ПКУ наведено визначення податкового номера для ведення обліку платників податків у контролюючому органі. До того ж в п.63.2 ст.63 ПКУ уточнено, хто саме серед нерезидентів має стати на облік.
Крім того, зобов’язані стати на облік у контролюючих органах нерезиденти (іноземні юридичні компанії, організації), які відкривають рахунки в банках України (крім кореспондентських рахунків, що відкриваються банкам-нерезидентам), в інших фінансових установах, у небанківських надавачах платіжних послуг, або відкривають електронні гаманці в емітентах електронних грошей відповідно до ст.64 Закону № 1591. Взяття на облік у контролюючому органі нерезидента здійснюється не пізніше наступного робочого дня з дня надходження від нерезидента відповідної заяви, яку він зобов’язаний подати до відкриття рахунку/електронного гаманця в Україні - до контролюючого органу за місцезнаходженням установи (відділення) банку, іншої фінансової установи, небанківського надавача платіжних послуг/емітента електронних грошей, в яких відкривається рахунок/електронний гаманець (абзаци перший і п’ятий п.64.5 ст.64 ПКУ викладено в новій редакції).
Нерезиденти, визначені у п.64.5 ст.64 ПКУ, знімаються з обліку у контролюючих органах після відчуження нерухомого майна та/або закриття всіх рахунків/електронних гаманців у банках, інших фінансових установах, небанківських надавачах платіжних послуг, емітентах електронних грошей та/або закриття на території України відокремлених підрозділів, у тому числі постійних представництв, за умови відсутності на території України інших об’єктів оподаткування та об’єктів, пов’язаних з оподаткуванням (абзац перший п.67.5 ст.67 ПКУ викладено в новій редакції).
6. Зміни до Закону України від 24.03.95 р. № 108/95-ВР «Про оплату праці» (Закон про оплату праці).
Відповідно до змін, внесених до ст.24 Закону про оплату праці, за особистою письмовою згодою працівника виплата заробітної плати може здійснюватися через банки/небанківських надавачів платіжних послуг, які отримали право на відкриття і ведення обслуговування рахунків відповідно до Закону № 1591, поштовими переказами на вказаний ними рахунок (адресу) з обов'язковою оплатою цих послуг за рахунок роботодавця. Тобто, за заявою робітника виплата заробітної плати може здійснюватися не лише на банківський рахунок, а й на рахунок небанківського надавача платіжних послуг. Виплата заробітної плати на електронний гаманець законом не передбачена.
Закон № 2888 набирає чинності з 1 квітня 2023 року, крім окремих норм, які набрали чинності з дня, наступного за днем опублікування, – 1 лютого 2023 року (п.1 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2888)2.
2 Закон № 2888 офіційно опубліковано в газеті «Голос України» від 31.01.2023 р. № 21.