Документ
Коментар
Мінфін України наказом від 28.12.2022 р. № 467 (Наказ № 467) вніс зміни до Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затверджене наказом Мінфіну України від 24.05.95 р. № 88 (Положення № 88).
1. Главу 1 Положення № 88 доповнено новим п.1.2, в якому наведено визначення таких термінів:
1 Із зазначеної норми також вилучено визначення терміну «господарські операції».
Нагадаємо, що Закон про бухоблік2 містить схоже визначення терміну «первинний документ» (див. частину першу ст.1 цього Закону з урахуванням частини другої ст.9).
2 Закон України від 16.07.99 р. № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні».
До того ж відтепер усі первинні документи, облікові регістри, бухгалтерська та інша звітність мають складатись виключно українською мовою, адже з п.1.3 глави 1 Положення № 88 (після внесення змін – п.1.4) вилучено згадку про можливість застосування поряд з українською мовою при складані зазначених документів іншої мови в порядку, визначеному Законом № 50293.
3 Закон України від 03.07.2012 р. № 5029-VI «Про засади державної мовної політики».
Документи, що є підставою для записів у бухгалтерському обліку і складені іноземною мовою, повинні мати впорядкований автентичний переклад на українську мову.
2. Пункт 2.3 глави 2 Положення № 88 (після внесення змін – п.2.2) доповнено новими нормами, відповідно до яких первинні документи, створені автоматично в електронній формі програмним забезпеченням інформаційно-комунікаційної системи, застосовуються у бухгалтерському обліку за умови наявності накладеного електронного підпису чи печатки з дотриманням вимог законодавства про електронні документи та електронний документообіг4.
4 Насамперед відповідно до Закону України від 22.05.2003 р. № 851-IV «Про електронні документи та електронний документообіг» та до Закону України від 05.10.2017 р. № 2155-VIII «Про електронні довірчі послуги».
У разі складання та зберігання первинних документів і регістрів бухгалтерського обліку з використанням електронних засобів оброблення інформації підприємство зобов’язане за свій рахунок виготовити їх копії на паперових носіях на вимогу інших учасників господарських операцій, а також правоохоронних органів та відповідних органів у межах їх повноважень, передбачених законами.
Копії первинних документів та регістрів бухгалтерського обліку можуть бути вилучені у підприємства лише за рішенням відповідних органів, прийнятим у межах їх повноважень, передбачених законами. Обов’язковим є складання реєстру документів, що вилучаються у порядку, встановленому законодавством.
Вилучення оригіналів таких документів та регістрів забороняється, крім випадків, передбачених кримінальним процесуальним законодавством.
3. Главу 4 «Виправлення помилок у первинних документах та облікових регістрах» Положення № 88 викладено у новій редакції.
Оновлена глава має нову назву «Виправлення помилок у первинних документах та регістрах бухгалтерського обліку» та містить оновлений порядок виправлення помилок у первинних документах та регістрах бухгалтерського обліку.
Відповідно до нового п.4.9 цієї глави помилки в первинних документах і регістрах бухгалтерського обліку, що складені в електронній формі, виправляються способом сторно (тобто здійснення зворотного запису на величину помилки та одночасне зазначення правильної суми) або додаткових бухгалтерських проведень.
У первинних документах і регістрах бухгалтерського обліку, що складені в електронній формі, під час виправлення помилок має бути збережена інформація, яка виправляється, та міститися відомості про дату виправлення, посади і прізвища осіб, особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати осіб, які склали виправлений електронний документ (новий п.4.10 глави 4 Положення № 88).
Виправлення вносяться до первинних документів та регістрів бухгалтерського обліку в тому звітному періоді, у якому виявлені помилки.
Наказ № 467 набирає чинності з дня його офіційного опублікування (п.3 Наказу № 467)5.
5 На дату виходу огляду законодавства Наказ № 467 офіційно не опубліковано.