Документ
Коментар
ДПС України в індивідуальній податковій консультації від 01.03.2023 р. № 444/ІПК/99-00-21-02-02-06 роз’яснила, що у разі, коли транспортні засоби, що обліковувалися у підприємства у складі основних засобів, передані (мобілізовані) ним для забезпечення потреб ЗСУ за актом приймання-передачі1, то право власності на такі транспортні засоби залишається у підприємства і вони продовжують обліковуватись у нього на балансі та амортизуватись за правилами бухгалтерського обліку.
1 Йдеться про Акт приймання-передачі транспортних засобів і техніки (форму наведено у додатку 4 до Положення про військово-транспортний обов’язок, затвердженого постановою КМУ від 28.12.2000 р. № 1921, в редакції постанови КМУ від 17.06.2015 р. № 405).
Якщо транспортні засоби, які тимчасово не використовуються у господарській діяльності платника податку (передані у тимчасове користування ЗСУ в рамках виконання підприємством військово-транспортного обов’язку під час дії воєнного стану), призначені для використання у господарській діяльності, не знаходяться на консервації і нарахування їх амортизації у бухгалтерському обліку протягом звітного періоду не припиняється, то такі основні засоби будуть амортизуватись протягом такого періоду у податковому обліку.
У випадку ж, коли транспортний засіб передається за актом про примусове відчуження2, такий засіб підлягає списанню з балансу підприємства.
2 Йдеться про Акт про примусове відчуження або вилучення майна (форму наведено у додатку до постанови КМУ від 31.10.2012 р. № 998 «Деякі питання здійснення повної компенсації за майно, примусово відчужене в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану»).
Також податківці роз’яснили, що у разі коли мобілізований під час дії воєнного стану на користь ЗСУ транспортний засіб буде знищено, то такий транспортний засіб підлягає списанню з балансу підприємства, а така операція прирівнюється до продажу такого майна. При списанні транспортного засобу здійснюється коригування фінансового результату до оподаткування відповідно до вимог п.138.1 та 138.2 ст.138 ПКУ3.
3 Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-VI.
Нагадаємо, що відповідно до п.138.1 ст.138 ПКУ фінансовий результат до оподаткування збільшується, зокрема:
Відповідно до п.138.2 ст.138 ПКУ фінансовий результат до оподаткування зменшується, зокрема:
Також нагадаємо, що відповідно до частини першої ст.6 Закону № 35434 військово-транспортний обов’язок5 установлюється з метою задоволення потреб ЗСУ, інших військових формувань на особливий період транспортними засобами і технікою і поширюється на центральні та місцеві органи виконавчої влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи і організації, у тому числі на залізниці, порти, пристані, аеропорти, нафтобази, автозаправні станції дорожнього господарства та інші підприємства, установи і організації, які забезпечують експлуатацію транспортних засобів, а також на громадян – власників транспортних засобів.
4 Закон України від 21.10.93 р. № 3543-XII «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
5 В особливий період військово-транспортний обов’язок виконується шляхом передачі підприємствами, установами та організаціями, а також громадянами транспортних засобів і техніки для задоволення потреб військових формувань відповідно до визначених завдань. Перелік транспортних засобів і техніки, які можуть призначатися для задоволення потреб військових формувань на особливий період, визначається Міноборони України (п.7 та п.4 Положення про військово-транспортний обов’язок, затвердженого постановою КМУ від 28.12.2000 р. № 1921, в редакції постанови КМУ від 17.06.2015 р. № 405).