Документ
Коментар
КМУ постановою від 14.03.2023 р. № 230 (Постанова № 230) вніс зміни до Порядку виконання повноважень Державною казначейською службою в особливому режимі в умовах воєнного стану, затвердженого постановою КМУ від 09.06.2021 р. № 590 (Порядок № 590). Розглянемо основні зміни до Порядку № 590.
Насамперед, Порядок № 590 доповнено новим п.161, відповідно до якого в разі прийняття рішення головним розпорядником бюджетних коштів щодо здійснення видатків у централізованому порядку або необхідності здійснення перерозподілу бюджетних асигнувань розпорядників бюджетних коштів, що включені до його мережі та розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих, і не здійснюють свою діяльність у штатному режимі, документи, визначені п.37 та п.47 Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого постановою КМУ від 28.02.2002 р. № 228, таких розпорядників бюджетних коштів можуть підписуватись керівником установи вищого рівня та керівником її фінансового підрозділу або бухгалтерської служби.
З першої черги відкриття асигнувань (абзац другий пп.1 п.18 Порядку № 590) та першої черги здійснення видатків (пп.1 п.19 Порядку № 590) вилучено напрям видатків головних розпорядників та розпорядників (одержувачів) бюджетних коштів, залучених до вирішення завдань, пов’язаних із запровадженням і здійсненням заходів правового режиму воєнного стану.
Наступні зміни стосуються розширення переліку видатків, що здійснюються за рахунок коштів загального та спеціального фондів державного і місцевих бюджетів:
Також в абзаці четвертому п.20 Порядку № 590 перелік документів, які в період дії воєнного стану можуть бути подані до органу Казначейства у вигляді сканованої копії паперового документа за умови її підписання з використанням кваліфікованого електронного підпису керівника розпорядника (одержувача) бюджетних коштів доповнено новими, зокрема, переліком рахунків, документами для організації доступу до системи дистанційного обслуговування «Клієнт казначейства – Казначейство» (за наявності укладеного договору про дистанційне розрахункове обслуговування з використанням програмно-технічного комплексу «Клієнт казначейства – Казначейство») та автоматизованої системи подання електронної звітності клієнтами Казначейства.
До того ж уточнено, що зупинення операцій з бюджетними коштами за порушення бюджетного законодавства до скасування воєнного стану не застосовується до розпорядників (одержувачів) бюджетних коштів сектору національної безпеки і оборони (абзац дев’ятий п.20 Порядку № 590).
Новою редакцією п.24 Порядку № 590 встановлено, що у разі неможливості подання звітності розпорядником (одержувачем) бюджетних коштів, що розташований на території, на якій ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованій, розпорядник вищого рівня:
У разі неможливості подання до органів Казначейства бюджетної звітності головним розпорядником, розпорядником (одержувачем) бюджетних коштів місцевих бюджетів, що розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих, органи Казначейства до бюджетної звітності про виконання місцевих бюджетів включають показники звітних даних такого головного розпорядника, розпорядника (одержувача) бюджетних коштів місцевих бюджетів, які були подані ними за попередній звітний період та які відсутні на дату складання звітності в органах Казначейства.
Постанова № 230 набрала чинності з дня її офіційного опублікування – 17 березня 2023 р.1
1 Постанову № 230 офіційно опубліковано в газеті «Урядовий кур’єр» від 17.03.2023 р. № 54.