Документ
Коментар
Мінфін України наказом від 22.03.2023 р. № 1481 (Наказ № 148) затвердив:
1 З урахуванням змін, внесених наказом Мінфіну України від 29.03.2023 р. № 159 «Про внесення змін до наказу Міністерства фінансів України від 22 березня 2023 року № 148».
Насамперед зауважимо, що новий порядок набагато спрощує алгоритм заповнення реквізиту «Призначення платежу» платіжної інструкції шляхом скорочення кількості його обов’язкових полів. Розглянемо основні нововведення.
1. Сплата податків та зборів
Відповідно до п.2 розділу ІІ Порядку № 148 під час сплати податків, зборів, митних, інших платежів, єдиного внеску, внесення авансових платежів (передоплати), грошової застави на бюджетні/небюджетні/єдиний/депозитний рахунки платник у реквізиті «Призначення платежу» платіжної інструкції заповнює:
Звертаємо увагу, що ця норма не вимагає проставляти спеціальні розділові знаки між полями. Наприклад, при сплаті податкового зобов'язання з податку на прибуток за I квартал 2023 року реквізит «Призначення платежу» може бути заповнено так: 101 податок на прибуток за I квартал 2023 року.
У разі коли платником у реквізиті «Призначення платежу» платіжної інструкції не зазначено або зазначено код виду сплати, який відсутній у додатку 1 до Порядку № 148:
2. Сплата коштів на єдиний рахунок
Відповідно до п.6 розділу ІІ Порядку № 148 при сплаті коштів на єдиний рахунок, відкритий у Казначействі на ім'я ДПС, платник у реквізиті «Призначення платежу» платіжної інструкції може не визначати напрям перерахування коштів з єдиного рахунка на бюджетні/небюджетні рахунки.
Якщо платник не визначає напрям перерахування коштів з єдиного рахунка на бюджетні/небюджетні рахунки, то у цьому випадку у реквізиті «Призначення платежу» платіжної інструкції він заповнює тільки поле «Додаткова інформація запису» з інформацією щодо переказу коштів у довільній формі. При цьому платник, використовуючи засоби електронного кабінету, може визначити напрям/напрями перерахування коштів з єдиного рахунка на бюджетні/небюджетні рахунки або не визначати. Якщо платник напрям не визначає, кошти перераховуються з єдиного рахунка на бюджетні/небюджетні рахунки на підставі податкової інформації, визначеної п.351.5 ст.351 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI.
Якщо платник самостійно визначає напрям перерахування коштів з єдиного рахунка на бюджетні/небюджетні рахунки, то у реквізиті «Призначення платежу» платіжної інструкції він заповнює такі поля:
Якщо платник визначає декілька напрямків перерахування коштів, то реквізит «Призначення платежу» платіжної інструкції заповнюється стільки разів, скільки платежів сплачується платником за платіжною інструкцією.
3. Сплата за оренду державного майна
При сплаті за оренду державного майна за договором орендної плати у реквізиті «Призначення платежу» платіжної інструкції платник податків відповідно до п.7 розділу ІІ Порядку № 148 заповнює такі поля:
Наказ № 148 набрав чинності 1 квітня 2023 року крім п.3 цього Наказу, який набирає чинності з 1 липня 2023 р. (п.5 Наказу № 148)2. Тобто з 1 квітня 2023 р. чинні нові правила заповнення реквізиту «Призначення платежу» платіжної інструкції під час сплати податків поряд із «старим» алгоритмом заповнення реквізиту «Призначення платежу», визначеним Порядком № 666, що втрачає чинність з 1 липня 2023 року3.
2 Наказ № 148 офіційно опубліковано в «Офіційному віснику України» від 31.03.2023 р. № 32.
3 Докладніше див. інформаційне повідомлення Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків, з повним текстом якого можна ознайомитись на офіційному вебпорталі цього відомства.