Документ
Коментар
Верховна Рада України Законом України від 01.12.2022 р. № 2792-ІХ (Закон № 2792) внесла зміни до низки законодавчих актів України щодо підвищення ефективності суб'єктів державного сектору економіки. Зміни, зокрема, внесено до:
Так, ГКУ доповнено ст.241 щодо продажу, найму (оренди) об'єктів державної та комунальної власності, якою передбачено, що ці дії здійснюються на конкурентних засадах шляхом проведення електронних аукціонів (публічних торгів) у дворівневій електронній торговій системі (ЕТС) з урахуванням особливостей, визначених законами. Функціонування та розвиток ЕТС забезпечуються за рахунок плати на розвиток ЕТС, що становить 30% суми максимальної винагороди оператора електронного майданчика (плати за участь), якщо інше не встановлено законодавством.
Частину другу ст.388 ЦКУ доповнено новою нормою, відповідно до якої майно не може бути витребувано від добросовісного набувача, якщо воно було продане такому набувачеві на електронному аукціоні у порядку, встановленому для приватизації державного та комунального майна.
Зміни, внесені до Закону № 185 надають право КМУ встановлювати порядок відчуження та передачі в оренду (найм) майна державних акціонерних товариств (АТ), 100% акцій у статутному капіталі яких перебувають у державній власності, на конкурентних засадах через ЕТС, адміністрування якої здійснюється суб'єктом господарювання державного сектору економіки. Уповноважені органи управління відповідно до покладених на них завдань погоджують передачу в оренду (найм) та/або відчуження майна державних АТ, 100% акцій у статутному капіталі яких перебувають у державній власності, що здійснюється у порядку, встановленому КМУ (ст.5 та ст.6 Закону № 185).
Зміни до Закону № 2465 встановлюють, що державними АТ є АТ, 100% акцій у статутному капіталі яких перебувають у державній власності. А до виключної компетенції загальних зборів віднесено встановлення порядку погодження рішень щодо відчуження або передачі в оренду (найм) майна державних АТ на конкурентних засадах, з урахуванням вимог щодо відчуження та передачі в оренду (найм) такого майна, визначених КМУ (ст.3 та ст.39 Закону № 2465).
Змінами до розділу ІІ «Прикінцеві положення» Закону № 2116 встановлено, що чистий прибуток господарських товариств, у статутному капіталі яких більше 50% акцій (часток) належать державі, з якого розраховуються та сплачуються дивіденди, зменшується на суму доходів або збільшується на суму витрат, що виникли у звітному періоді у зв'язку з отриманням об'єктів права власності Російської Федерації та її резидентів відповідно до Закону № 2116, та/або зменшується на суму боргу, право вимоги за яким примусово вилучено як об'єкт права власності Російської Федерації та її резидентів відповідно до Закону № 2116 і який вважається погашеним з дня набрання чинності законом про затвердження указу Президента України про введення в дію рішення РНБО України про примусове вилучення відповідних об'єктів права власності Російської Федерації та її резидентів.
Закон № 2792 набрав чинності через три місяці з дня його офіційного опублікування – 28 березня 2023 р., крім змін до Закону № 2465, які набрали чинності з 1 січня 2023 р. (п.1 розділу II «Прикінцеві положення» Закону № 2792)1.
1 Закон № 2792 офіційно опубліковано в газеті «Голос України» від 28.12.2022 р. № 263.