Документ
Коментар
ДПС України в індивідуальній податковій консультації від 08.03.2023 р. № 512/ІПК/99-00-24-03-03-06 роз’яснила, що положення пп.«в» пп.164.2.16 ст.164 ПКУ1 застосовуються до страхових внесків, сплачених юридичною особою (роботодавцем) лише за договорами добровільного медичного страхування працівників2. При цьому страхова виплата здійснюється безпосередньо закладам охорони здоров’я відповідно до пп.14.1.521 ст.14 ПКУ.
1 Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-VI.
2 Договір добровільного медичного страхування – договір страхування, який передбачає страхову виплату, що здійснюється закладам охорони здоров’я у разі настання страхового випадку, пов’язаного із хворобою застрахованої особи або нещасним випадком. Такий договір має також передбачати мінімальний строк його дії один рік та повернення страхових платежів виключно страхувальнику при достроковому розірванні договору (пп.14.1.521 ст.14 ПКУ).
Водночас дохід у вигляді відшкодування працівнику товариства витрат по оплаті наданих йому медичних послуг лікувальними та іншими закладами включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу такого працівника як додаткове благо та оподатковується на загальних підставах.
Суми страхових внесків, сплачених юридичною особою (роботодавцем) за договорами іншими, ніж договір добровільного медичного страхування працівника, включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податків та оподатковується ПДФО на загальних підставах.
Нагадаємо, відповідно до пп.«в» пп.164.2.16 ст.164 ПКУ до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника ПДФО включається, зокрема, сума внесків за договорами добровільного медичного страхування, сплачена будь-якою особою-резидентом за платника ПДФО чи на його користь, крім сум, що сплачуються роботодавцем-резидентом за свій рахунок за договорами добровільного медичного страхування в межах 30% нарахованої зарплати такому працівнику.
Якщо сума, сплачена роботодавцем за свій рахунок на користь працівника за договорами добровільного медичного страхування, не перевищує 30% нарахованої зарплати такому працівнику, то вона не включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку та не є об’єктом оподаткування ПДФО і, як наслідок, не є об’єктом оподаткування військовим збором (у разі перевищення вказаної межі, сума такого перевищення є об’єктом оподаткування і ПДФО, і військовим збором на загальних підставах).