Документ
Коментар
Верховна Рада України Законом України від 24.02.2023 р. № 2958-ІХ (Закон № 2958) внесла зміни до Закону України від 17.07.2020 р. № 808-ІХ «Про оборонні закупівлі» (Закон про оборонні закупівлі) спрямовані на запровадження прозорості в оборонних закупівлях. Розглянемо основні з них.
Відповідно до змін, внесених до п.1 частини першої ст.4 Закону про оборонні закупівлі, КМУ затверджує, зокрема, положення про уповноважений орган з державного гарантування якості та порядок проведення робіт з державного гарантування якості товарів, робіт і послуг оборонного призначення.
Змінами посилено контроль у сфері оборонних закупівель, зокрема, передбачено, що за зверненням профільного комітету ВРУ державний замовник надає вказану у зверненні інформацію, включаючи інформацію, що становить державну таємницю, про проведену закупівлю, державні контракти (договори) про закупівлю, укладені державним замовником (службою державного замовника, військовою частиною), протягом 10 робочих днів з дня надходження відповідного звернення (ст.14 Закону про оборонні закупівлі доповнено частиною четвертою).
Відповідно до змін, внесених до ст.16 Закону про оборонні закупівлі, якою визначено види закупівель, із них виключено спрощений відбір без застосування електронної системи закупівель (ЕСЗ), з урахуванням особливостей, визначених новою редакцією ст.30 Закону про оборонні закупівлі.
Найбільше новацій привнесено до розділу IV Закону про оборонні закупівлі, в якому в новій редакції викладено ст.30 Закону про оборонні закупівлі. Так, у цій статті визначено вимоги, яких необхідно дотримуватися при здійсненні оборонних закупівель (крім закупівель товарів, робіт і послуг оборонного призначення, що становлять державну таємницю):
1. Держзамовники протягом одного робочого дня до дати розміщення оголошення про закупівлю надсилають таке оголошення для оприлюднення адміністратором ЕСЗ на веб-порталі уповноваженого органу з питань закупівель та/або в ЕСЗ.
Перелік інформації, яка включається до оголошення, визначається КМУ.
2. Порядок встановлення граничної ціни на продукти харчування, що закуповуються держзамовниками, а також підстави внесення змін до істотних умов договору про закупівлю продуктів харчування, укладеного без використання ЕСЗ, визначаються КМУ.
3. У разі здійснення держзамовником закупівель продуктів харчування, послуг із забезпечення комплектами продуктів харчування, послуг щодо забезпечення харчуванням та/або послуг з організації харчування військових частин договір про закупівлю повинен містити інформацію щодо:
За результатами здійснення закупівель на період дії правового режиму воєнного стану в разі здійснення закупівлі без використання ЕСЗ, за умови що вартість предмета закупівлі для товарів і послуг оборонного призначення, інших товарів і послуг для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони дорівнює або перевищує 200 тис. грн, для робіт оборонного призначення та робіт для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони – 1,5 млн грн, держзамовник оприлюднює в ЕСЗ звіт про договір про закупівлю, укладений без використання ЕСЗ (крім закупівель товарів, робіт і послуг оборонного призначення, що становлять державну таємницю), протягом 10 робочих днів з дня укладення такого договору.
У звіті про договір про закупівлю, укладений без використання ЕСЗ (крім закупівель товарів, робіт і послуг оборонного призначення, що становлять державну таємницю), зазначається інформація про:
У звіті про договір про закупівлю, укладений без використання ЕСЗ, щодо закупівлі послуг із забезпечення комплектами продуктів харчування, послуг щодо забезпечення харчуванням та послуг з організації харчування військових частин також зазначається інформація (у формі окремого додатка (файлу) щодо вартості усіх складових вказаних послуг (крім відомостей, що становлять державну таємницю), включаючи інформацію про: окремі найменування харчових продуктів (товарів) із зазначенням ціни за одиницю харчового продукту (товару) (із зазначенням одиниці виміру щодо продуктів (товарів) та вартості окремих послуг, загальної вартості та строків оплати за такі харчові продукти (товари).
У разі внесення змін до істотних умов договору про закупівлю, укладеного без використання ЕСЗ, щодо зазначеної інформації, держзамовник оприлюднює повідомлення про внесення змін до істотних умов такого договору (крім закупівель товарів, робіт і послуг оборонного призначення, що становлять державну таємницю) та перелічену вище інформацію.
Пунктом 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2958 встановлено, що визначена частиною п’ятою ст.30 Закону про оборонні закупівлі інформація, що не оприлюднена у період з 24 лютого 2022 р. по день набрання чинності Законом № 2958, оприлюднюється державним замовником відповідно до вимог Закону про оборонні закупівлі протягом 60 днів з дня, наступного за днем набрання чинності частиною п’ятою ст.30 Закону про оборонні закупівлі.
КМУ відповідно до п.3 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2958 протягом одного місяця з дня набрання чинності Законом № 2958 належить:
КМУ протягом шести місяців з дня набрання чинності Законом № 2958 належить розробити та затвердити стратегію реформування оборонних закупівель на час дії правового режиму воєнного стану.
Закон № 2958 набрав чинності з дня, наступного за днем його опублікування, – 24 березня 2023 р.1, крім норм щодо розміщення оголошення про закупівлю протягом одного робочого дня, звіту про договір про закупівлю, укладеного без використання ЕСЗ та інформації щодо змін істотних умов договору про закупівлю, укладеного без використання ЕСЗ, які набирають чинності через 30 днів з дня набрання чинності Законом № 2958 – 23 квітня 2023 р.
1 Закон № 2958 офіційно опубліковано в газеті «Голос України» від 23.03.2023 р. № 59.