Документ
Коментар
Східне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків в інформаційному повідомленні від 17 квітня 2023 року1 надало відповідь на запитання, в якій валюті (іноземній чи національній) та в які терміни повертаються працівникові сплачені у відрядженні за кордоном власні кошти.
1 За матеріалами інформаційного повідомлення, з повним текстом якого можна ознайомитись на офіційному вебпорталі Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків.
Згідно з п.5 розділу IІІ Інструкції № 592 підприємство, що відряджає працівника у відрядження за кордон, забезпечує його авансом у національній валюті держави, до якої відряджається працівник, або у доларах США/євро, або у гривневому еквіваленті за офіційним курсом НБУ, встановленим на день подання уповноваженому банку розрахунку витрат на відрядження.
Відповідно до п.17 розділу ІІІ Інструкції № 59 після повернення з відрядження працівник зобов’язаний до закінчення п’ятого банківського дня, наступного за днем прибуття до місця постійної роботи, подати звіт3.
3 Тут і далі йдеться про Звіт про використання коштів, виданих на відрядження або під звіт (форму затверджено наказом Мінфіну України від 28.09.2015 р. № 841, у редакції наказу Мінфіну України від 10.03.2016 р. № 350). На офіційному вебсайті Мінфіну України оприлюднено проєкт наказу Міністерства фінансів України «Про внесення змін до наказу Міністерства фінансів України від 28 вересня 2015 року № 841» (https://mof.gov.ua/uk/legal_acts_drafts_2023-607).
Якщо під час службових відряджень працівник отримав готівку із застосуванням платіжних карток, він подає звіт і повертає суму надміру витрачених коштів до закінчення третього банківського дня після завершення відрядження (банківського дня, наступного за днем прибуття до місця постійної роботи).
Якщо під час службових відряджень працівник застосував платіжні картки для проведення розрахунків у безготівковій формі та строк подання звіту не перевищив 10 банківських днів, за наявності поважних причин керівник може продовжити такий строк до 20 банківських днів (до з’ясування питання в разі виявлення розбіжностей між відповідними звітними документами).
Якщо для остаточного розрахунку за відрядження необхідно виплатити (перерахувати) додаткові кошти, виплата здійснюється в національній валюті України за офіційним обмінним курсом гривні до іноземних валют, установленим НБУ на день затвердження керівником звіту. Виплата (перерахування) зазначених коштів має здійснюватися до закінчення третього банківського дня після затвердження керівником звіту.
Дозвіл (погодження) керівника підприємства на відшкодування витрат понад встановлені суми оформлюється письмово за довільною формою (п.19 розділу ІІІ Інструкції № 59).
Відшкодування витрат на відрядження за кордоном, які підтверджено документально, здійснюється у національній валюті України за офіційним обмінним курсом гривні до іноземних валют, установленим НБУ на день погашення заборгованості. При цьому, під час складання звіту перерахунок здійснених у відрядженні витрат у разі відсутності підтвердних документів про обмін валюти здійснюється за крос-курсом, розрахованим за офіційним обмінним валютним курсом, встановленим НБУ на день затвердження звіту.