Документ
Коментар
ДПС України в інформаційному повідомленні від 23 травня 2023 року1 надала роз’яснення щодо змін, внесених Законом № 30502 (див. коментар) до Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI (ПКУ) у частині звільнення платників податків від сплати екологічного податку3.
1 За матеріалами інформаційного повідомлення, з повним текстом якого можна ознайомитись на офіційному вебпорталі ДПС України.
2 Закон України від 11.04.2023 р. № 3050-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо звільнення від сплати екологічного податку, плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно».
Зокрема, ДПС України зазначила:
1. Для цілей справляння екологічного податку відповідно до пп.69.16 п.69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ застосовується тільки перелік територій активних бойових дій (частина друга розділу І Переліку № 3094) та тимчасово окупованих Російською Федерацією територій України (розділ ІІ Переліку № 309).
4 Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затверджений наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 р. № 309.
2. Період, коли земельні ділянки вважаються потенційно забрудненими вибухонебезпечними предметами, визначається як період, що починається з першого числа місяця, на який припадає дата прийняття рішення органу місцевого самоврядування5 про надання податкових пільг зі сплати місцевих податків та зборів на підставі заяви платника податків та завершується останнім числом місяця, на який припадає одна із таких дат (в залежності яка з них настає раніше):
5 Тут і далі йдеться про сільську, селищну, міську раду, військову адміністрацію або військово-цивільну адміністрацію.
При цьому ненарахування та несплата екологічного податку за об’єкти оподаткування, що виникають на ділянках, забруднених вибухонебезпечними предметами, або які були визнані потенційно забрудненими вибухонебезпечними предметами відбувається у разі обов’язкового виконання двох умов:
3. Оскільки пп.14.1.74 ст.14 ПКУ встановлено, що земельною ділянкою є частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, цільовим (господарським) призначенням та з визначеними щодо неї правами, то рішення про визнання такої земельної ділянки потенційно забрудненою вибухонебезпечними предметами приймається виключно в частині сформованих земельних ділянок, які мають кадастрові номери.
4. Платники екологічного податку, які надаватимуть до органів ДПС уточнюючі податкові декларації за звітні (податкові) періоди, що припадають на період дії воєнного стану, не нараховують штрафні санкції та пеню.
Нагадаємо, ДПС України зазначила, що для цілей оподаткування застосовується Перелік № 309 (див. коментар до інформаційного повідомлення ДПС України від 18 травня 2023 року).