Документ
Коментар
НАДС в листі від 06.03.2023 р. № 947/10.3-23 (Лист № 947) розглянуло можливість призначення головою органу місцевого самоврядування (ОМС) на посаду в ОМС на період заміщення тимчасово відсутньої посадової особи у період дії воєнного стану.
З урахуванням вимог ст.1 – 3, 11, 14, 15 Закону № 24931, НАДС наголошує, що посадовою особою місцевого самоврядування є особа, яка займає посаду в органі місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження щодо здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій, отримує заробітну плату за рахунок коштів місцевого бюджету, склала Присягу посадової особи місцевого самоврядування і їй присвоєно відповідний ранг.
1 Закон України від 07.06.2001 р. № 2493-III «Про службу в органах місцевого самоврядування».
Прийняття на службу в ОМС здійснюється шляхом призначення відповідно сільським, селищним, міським головою, головою районної, районної у місті, обласної ради на конкурсній основі чи за іншою процедурою, передбаченою законодавством України (абзац п'ятий частини першої ст.10 Закону № 2493).
Проведення конкурсу, випробування та стажування при прийнятті на службу в органи місцевого самоврядування здійснюється в порядку, визначеному законодавством України про державну службу (частини друга, п'ята ст.10 Закону № 2493).
Згідно з п.2 постанови КМУ від 25.03.2016 р. № 246 «Про затвердження Порядку проведення конкурсу на зайняття посад державної служби» під час прийняття на службу в органи місцевого самоврядування відповідно до Закону № 2493 застосовується Порядок № 1692.
2 Порядок проведення конкурсу на заміщення вакантних посад державних службовців, затверджений постановою КМУ від 15.02.2002 р. № 169.
Умови проведення конкурсу в окремому державному органі відповідно до п.6 Порядку № 169 визначаються його керівником, який призначає на посади та звільняє з посад держслужбовців, а безпосередньо рішення про проведення конкурсу приймається керівником органу за наявності вакантної посади держслужбовця.
Однак законодавство про державну службу, про службу в ОМС не містить визначення поняття «вакантна посада».
Стаття 1 Закону № 50673 визначає вакансію як вільну посаду (робоче місце), на яку може бути працевлаштована особа.
3 Закон України від 05.07.2012 р. № 5067-VI «Про зайнятість населення».
Закон про місцеве самоврядування4 встановлює, що виключною компетенцією сільських, селищних, міських рад є затвердження за пропозицією сільського, селищного, міського голови структури виконавчих органів ради, загальної чисельності апарату ради та її виконавчих органів (п.5 частини першої ст.26 Закону про місцеве самоврядування), а вносить на розгляд ради пропозиції щодо структури виконавчих органів ради, апарату ради та її виконавчого комітету, їх штатів сільський, селищний, міський голова (частина четверта ст.42 Закону про місцеве самоврядування).
4 Закон України від 21.05.97 р. № 280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні».
Форму штатного розпису, що містить назву структурного підрозділу та посад, кількість штатних посад, посадовий оклад, фонд заробітної плати на місяць за посадовими окладами, затверджено наказом Мінфіну України від 28.01.2002 р. № 57, в редакції Мінфіну України від 26.11.2012 р. № 1220.
Отже, на думку НАДС, в розумінні положень Закону № 2493, вакантною посадою в ОМС є наявна у структурі і штатному розписі виконавчих органів ради, апарату ради та її виконавчого комітету посада в ОМС з установленими відповідно до законодавства посадовими повноваженнями щодо здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій, та на яку не укладено трудовий договір. Конкурсний відбір на заміщення вакантних посад в ОМС проводиться відповідно до постанови КМУ від 15.02.2002 р. № 169.
Інша процедура прийняття на службу в ОМС шляхом призначення відповідно сільським, селищним, міським головою, головою районної, районної у місті, обласної ради передбачена у Типовому порядку формування кадрового резерву в органах місцевого самоврядування, затвердженому постановою КМУ від 24.10.2001 р. № 1386, та у Положенні про порядок стажування у державних органах, затвердженому постановою КМУ від 01.12.94 р. № 804.
Закон № 2493 не встановлює критерії, строки та умови, за наявності яких може бути прийнято рішення про строкове призначення на період тимчасової відсутності посадової особи місцевого самоврядування, за якою зберігається посада в ОМС, а лише надає право сільському, селищному, міському голові, голові районної, районної у місті, обласної ради на час відсутності (відпустки) посадових осіб ОМС (крім виборних посад) приймати на службу осіб за строковим трудовим договором (контрактом) (частина п'ята ст.10 Закону № 2493).
Визначення трудового договору, терміни, на який він укладається, порядок та підстави для припинення трудового договору наведено в Кодексі законів про працю України від 10.12.71 р. № 322-VIII.
Особливою формою трудового договору є контракт, в якому строк його дії, права, обов'язки і відповідальність сторін (в тому числі матеріальна), умови матеріального забезпечення та організації праці працівника, умови розірвання договору, в тому числі дострокового, можуть встановлюватися угодою сторін. Сфера застосування контракту визначається законами України.
Особливості проходження державної служби, служби в ОМС, особливості трудових відносин працівників усіх підприємств, установ, організацій в Україні незалежно від форми власності, виду діяльності і галузевої належності, представництв іноземних суб'єктів господарської діяльності в Україні, а також осіб, які працюють за трудовим договором, укладеним з фізичними особами, у період дії воєнного стану, введеного відповідно до Закону № 3895, визначаються Законом № 21366.
5 Закон України від 12.05.2015 р. № 389-VIII «Про правовий режим воєнного стану».
У період дії воєнного стану не застосовуються норми законодавства про працю, Закону України від 10.12.2015 р. № 889-VIII «Про державну службу», Закону № 2493, інших законодавчих актів, що регулюють діяльність держслужбовців, посадових осіб місцевого самоврядування у частині відносин, врегульованих Законом № 2136.
Роботодавцям дозволено укладати з новими працівниками строкові трудові договори у період дії воєнного стану або на період заміщення тимчасово відсутнього працівника з метою оперативного залучення до виконання роботи нових працівників, а також усунення кадрового дефіциту та браку робочої сили, у тому числі внаслідок фактичної відсутності працівників, які евакуювалися в іншу місцевість, перебувають у відпустці, простої, тимчасово втратили працездатність або місцезнаходження яких тимчасово невідоме (ст.2 Закону № 2136).
20.05.2022 р. набрав чинності Закон України від 12.05.2022 р. № 2259-IX «Про внесення змін до деяких законів України щодо функціонування державної служби та місцевого самоврядування у період дії воєнного стану», яким, зокрема, врегульовано питання призначення громадян України в період дії воєнного стану на посади в органах місцевого самоврядування.
У період дії воєнного стану сільський, селищний, міський голова може призначати осіб на посади та звільняти з посад в ОМС, керівників комунальних підприємств, установ, організацій, що належать до сфери управління відповідного ОМС з урахуванням особливостей, визначених частинами п'ятою, шостою ст.10 Закону № 389.
У період дії воєнного стану особи призначаються на, зокрема, посади в ОМС, сільським, селищним, міським головою, головою районної, районної у місті, обласної ради, начальником відповідної військової адміністрації без конкурсного відбору, обов'язковість якого передбачена законом, на підставі поданої заяви, заповненої особової картки встановленого зразка та документів, що підтверджують наявність у таких осіб громадянства України, освіти та досвіду роботи згідно з вимогами законодавства, встановленими щодо відповідних посад (абзац перший частини п'ятої ст.10 Закону № 389).
Після припинення чи скасування воєнного стану, але не пізніше шести місяців з дня його припинення чи скасування, на, зокрема, посади в ОМС, на які особи призначені відповідно до абзацу першого частини п'ятої ст.10 Закону № 389, оголошується конкурс. Граничний строк перебування особи на посаді, на яку її було призначено відповідно до вказаної статті, становить 12 місяців з дня припинення чи скасування воєнного стану.
Підсумовуючи наведене, НАДС вважає, що у період дії воєнного стану сільський, селищний, міський голова, голова районної, районної у місті, обласної ради може прийняти рішення про строкове призначення на посаду в ОМС, на період заміщення тимчасово відсутньої посадової особи місцевого самоврядування, враховуючи строк відсутності основного працівника та строк, передбачений частиною сьомою ст.10 Закону № 389.
Особа, яка призначається на посаду в ОМС, має набути статус посадової особи місцевого самоврядування (абзац перший частини п'ятої ст.10 Закону № 389).