Документ
Коментар
ГУ ДПС в Одеській області в інформаційному повідомленні1 роз'яснила, що відлік граничного строку розрахунків за імпортними операціями банк розпочинає з дати здійснення платежу (списання коштів з рахунку клієнта), а в разі застосування розрахунків у формі документарного акредитива – здійснення банком платежу на користь нерезидента (списання коштів з рахунку банку) (п.7 Інструкції № 72). У разі порушення граничного строку розрахунків3 нарахування пені розпочинається з першого дня після закінчення такого строку та здійснюється за кожний день прострочення, включаючи день завершення валютного нагляду відповідно до п.9 Інструкції № 7.
1 За матеріалами інформаційного повідомлення, з повним текстом якого можна ознайомитись на офіційному вебпорталі ГУ ДПС в Одеській області.
2 Інструкція про порядок валютного нагляду банків за дотриманням резидентами граничних строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів, затверджена постановою Правління НБУ від 02.01.2019 р. № 7.
3 Відповідно до вимог п.21 Положення про заходи захисту та визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валюті, затвердженого постановою Правління НБУ від 02.01.2019 р. № 5, граничні строки розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів становлять 365 календарних днів. Але в період запровадження воєнного стану ці строки зменшено до 180 календарних днів згідно з п.142 постанови Правління НБУ від 24.02.2022 р. № 18 «Про роботу банківської системи в період запровадження воєнного стану» (Постанова № 18). Проте зазначені строки не поширюються на товари, роботи та послуги, визначені у п.1 постанови Правління НБУ від 14.05.2019 р. № 67 «Про встановлення винятків та (або) особливостей запровадження граничних строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів і внесення змін до деяких нормативно-правових актів». Порядок здійснення валютного нагляду банк здійснює відповідно до вимог Інструкції № 7.
До того ж фахівці органу ДПС нагадали спеціальні вимоги чинного валютного законодавства щодо валютного нагляду:
Отже, поставка імпортних товарів має бути здійснена у строки, зазначені в договорах, але не пізніше встановленого НБУ граничного строку розрахунків з дня здійснення авансового платежу (попередньої оплати).
За окремими операціями з експорту та імпорту товарів граничні строки розрахунків, встановлені НБУ, можуть бути подовжені Мінекономіки України шляхом видачі висновку4.
4 Ці висновки надаються за заявою відповідно до вимог Порядку видачі висновку щодо продовження граничних строків розрахунків за окремими операціями з експорту та імпорту товарів, установлених Національним банком, затвердженого постановою КМУ від 13.02.2019 р. № 104.
Порушення резидентами строку розрахунків тягне за собою нарахування пені за кожний день прострочення в розмірі 0,3% суми неодержаних грошових коштів за договором (вартості недопоставленого товару) у національній валюті (у разі здійснення розрахунків за зовнішньоекономічним договором (контрактом) у національній валюті) або в іноземній валюті, перерахованій у національну валюту за курсом НБУ, встановленим на день виникнення заборгованості. Загальний розмір нарахованої пені не може перевищувати суми неодержаних грошових коштів за договором (вартості недопоставленого товару) (частина п’ята ст.13 Закону № 24735). Проте ця відповідальність не застосовується до резидентів – суб’єктів господарювання, що вчинили відповідне правопорушення, якщо імпортні операції не можуть бути завершені внаслідок дії постанови КМУ від 09.04.2022 р. № 426 «Про застосування заборони ввезення товарів з Російської Федерації» (частина тринадцята ст.16 Закону № 2473).
5 Закон України від 21.06.2018 р. № 2473-VІІІ «Про валюту і валютні операції».