Документ
Коментар
ДПС України в індивідуальній податковій консультації від 17.02.2023 р. № 357/ІПК/99-00-21-02-02-06 роз’яснила, що у разі, якщо платник податків у період дії воєнного стану не має можливості своєчасно виконати свій податковий обов’язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, що підтверджується відповідним рішенням органу ДПС згідно з Порядком № 2251, то він звільняється від передбаченої ПКУ2 відповідальності з обов’язковим виконанням таких обов’язків протягом 6 місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.
1 Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов’язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України, затверджений наказом Мінфіну України від 29.07.2022 р. № 225 (див. коментар).
2 Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-VI.
При цьому податківці нагадали, що згідно з пп.69.28 п.69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ до платників податків та податкових агентів, які провадили діяльність на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України (тобто на територіях згідно з Переліком № 3093) і не можуть пред’явити первинні документи, на підставі яких здійснюється облік доходів, витрат та інших показників, пов’язаних з визначенням об’єктів оподаткування та/або податкових зобов’язань, як виняток із положень ст.44 ПКУ застосовуються спеціальні правила для підтвердження даних, визначених у податковій звітності.
3 Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затверджений наказом Мінреінтеграції України від 22.12.2022 р. № 309 (щодо цього див. коментар до інформаційного повідомлення ДПС України від 18 травня 2023 року).
Підставами неможливості пред’явлення первинних документів є втрата (знищення чи зіпсуття) первинних документів або знаходження їх на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, та на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України (тобто на територіях згідно з Переліком № 309), у разі якщо їх неможливо вивезти або їх вивезення пов’язане з ризиком для життя чи здоров’я платника податків, фізичних осіб чи неможливе у зв’язку з адміністративними перешкодами, встановленими органами влади.
У разі втрати та/або неможливості вивезення первинних документів платник податків та податковий агент подає до контролюючого органу в довільній формі повідомлення про неможливість вивезення первинних документів, підписане керівником підприємства та головним бухгалтером, в якому зазначаються: обставини, що призвели до втрати та/або неможливості вивезення первинних документів, податкові (звітні) періоди, а також загальний перелік первинних документів (за можливості – із зазначенням реквізитів).