Документ
Коментар
КМУ постановою від 02.06.2023 р. № 574 (Постанова № 574) вніс зміни до постанови КМУ від 11.12.2019 р. № 1165 «Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» та затверджених нею:
Розглянемо, що саме зазнало змін.
1. Комісії регіонального рівня не матимуть права приймати рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку за операціями з датою реєстрації податкових накладних, що перевищує 180 днів до дати прийняття такого рішення.
2. У разі відповідності платника податку восьмому критерію ризиковості (перелік критеріїв ризиковості платника податку наведено у додатку 1 до Порядку зупинення реєстрації в ЄРПН) у рішенні про присвоєння платнику цього статусу має бути зазначено:
3. Платникам ПДВ надано право адміністративного оскарження рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості та/або рішення про неврахування таблиці даних платника податку;
4. Запроваджено автоматичну реєстрацію податкових накладних (ПН) та розрахунків коригування до них (РК) в ЄРПН у разі прийняття комісією регіонального рівня рішення про невідповідність платника податку критеріям ризиковості або прийняття комісією центрального рівня рішення про задоволення скарги та скасування рішення комісії регіонального рівня про відповідність платника податку критеріям ризиковості (Порядок зупинення реєстрації в ЄРПН доповнено новим п.61). Проте така автоматична реєстрація ПН/РК в ЄРПН відбувається за одночасного виконання таких умов:
1 Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-VI.
5. Запроваджується автоматична реєстрація ПН/РК в ЄРПН у разі прийняття комісією регіонального рівня рішення про врахування таблиці даних платника податку або прийняття комісією центрального рівня рішення про задоволення скарги та скасування рішення комісії регіонального рівня про неврахування таблиці даних платника податку (Порядок зупинення реєстрації в ЄРПН доповнено новим п.161). Такі ПН/РК підлягають автоматичній реєстрації в ЄРПН на п'ятий робочий день, що настає за днем прийняття такого рішення. Водночас автоматична реєстрація в ЄРПН можлива, якщо одночасно виконуються наступні умови:
6. Внесено зміни до додатка 3 до Порядку зупинення реєстрації в ЄРПН, яким визначено шість критеріїв ризиковості здійснення операцій. Зокрема, уточнено перший та четвертий критерії. Після внесення змін перший критерій ризиковості визначено так: «обсяг постачання товару/послуги згідно з кодом УКТЗЕД/Державного класифікатора продукції та послуг/умовним кодом такого товару, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов’язань, яку/який подано для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – Реєстр), перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі за відсутності такого товару/послуги згідно з кодом УКТЗЕД/Державного класифікатора продукції та послуг/умовного коду товару у врахованій таблиці даних платника податку».
Зі свого боку четвертий критерій, який стосується реєстрації в ЄРПН розрахунків коригування, визначено так: «складення розрахунку коригування постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача – платника податку, якщо передбачається зміна номенклатури товару/послуги (для товарів за кодами згідно з УКТЗЕД – зміна перших чотирьох цифр кодів, а для послуг за кодами відповідно до Державного класифікатора продукції та послуг – перших двох цифр кодів, за умовними кодами такого товару – перших п’яти цифр кодів), за відсутності у врахованій таблиці даних платника податку товару/послуги згідно з кодом УКТЗЕД/Державного класифікатора продукції та послуг/умовного коду товару, на який здійснюється зміна номенклатури товару/послуги».
Тобто операцію з постачання товарів/послуг або коригування їх номенклатури не може бути визнано ризикованою, якщо таблицю даних, отриману від платника із «вхідними» та «вихідними» кодами товарів/послуг, податківцями було попередньо враховано.
Постанова № 574 набирає чинності через 30 днів з дня її офіційного опублікування – 08.07.2023 р.2 (п.3 Постанови № 574). Водночас положення нових п.61 та п.161 Порядку зупинення реєстрації в ЄРПН застосовуються з дня, наступного за днем набрання чинності цією постановою, – 09.07.2023 р. (п.2 Постанови № 574).
2 Постанову № 574 офіційно опубліковано в газеті «Урядовий кур’єр» від 08.06.2023 р. № 114.