Документ
Коментар
КМУ постановою від 06.06.2023 р. № 573 (Постанова № 573) затвердив Порядок використання коштів, передбачених у державному бюджеті на реалізацію проекту «Програма підтримки професійно-технічної освіти в Україні» (Порядок № 573). Цей Порядок визначає механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті за програмою 2201620 «Створення Центрів професійної досконалості», джерелом надходження яких є кредитні кошти, отримані відповідно до Фінансової угоди «Програма підтримки професійно-технічної освіти в Україні» між Україною та Європейським інвестиційним банком, ратифікованої Законом України від 22.07.2022 р. № 2477-IX «Про ратифікацію Фінансової угоди «Програма підтримки професійно-технічної освіти в Україні» між Україною та Європейським інвестиційним банком».
Головним розпорядником бюджетних коштів та відповідальним виконавцем бюджетної програми є МОН України. Головний розпорядник бюджетних коштів визначає розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня – заклади професійної (професійно-технічної) освіти, які є кінцевими бенефіціарами.
Бюджетні кошти спрямовуються на закупівлю товарів, робіт та послуг для закладів професійної (професійно-технічної) освіти, в яких реалізуються субпроекти, що фінансуються за бюджетні кошти в рамках реалізації проекту «Програма підтримки професійно-технічної освіти в Україні». Перелік закладів професійної (професійно-технічної) освіти, визначені Фінансовою угодою, наведено в Додатку 1 до Порядку № 573.
Реалізація проекту передбачає здійснення будівництва та/або реконструкції закладів професійної (професійно-технічної) освіти і належного їх обладнання з подальшим набуттям закладами статусу центрів професійної досконалості.
Бюджетні кошти надаються за умови використання об’єктів, зокрема створених, покращених, відремонтованих, модернізованих за результатами реалізації субпроектів, за цільовим призначенням протягом не менше 20 років з дати завершення реалізації субпроектів і відсутності щодо них рішень, наслідком яких може бути припинення діяльності закладів професійної (професійно-технічної) освіти.
Кредитні кошти відповідно до умов Фінансової угоди не можуть бути використані для сплати податків, зборів та митних платежів. Витрати на сплату ПДВ, що включається до вартості товарів, робіт та послуг, закупівля яких здійснюється в рамках реалізації субпроектів, інших зборів та платежів, здійснюються на умовах співфінансування за рахунок коштів місцевих бюджетів та/або інших джерел (у разі наявності), не заборонених законодавством.
Бюджетні кошти спрямовуються на розроблення проектної документації, будівництво/капітальний ремонт (реконструкцію) навчальних корпусів та освітньої інфраструктури (гуртожитків, навчально-виробничих будівель, їдалень, стадіонів, спортивних майданчиків, інженерних мереж), на благоустрій територій тощо, закупівлю, а також монтаж меблів та обладнання для кінцевих бенефіціарів з подальшим набуттям ними статусу центрів професійної досконалості.
Відображення головним розпорядником бюджетних коштів, розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня у бухгалтерському обліку, фінансовій і бюджетній звітності операцій у частині здійснення надходжень та видатків державного бюджету проводиться на підставі інформації про фактичний стан надходжень кредитних коштів на рахунки вибірки та використання кредитних коштів з рахунків вибірки, проектних рахунків.
Відображення розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня у бухгалтерському обліку, фінансовій і бюджетній звітності операцій у частині здійснення надходжень та видатків державного бюджету проводиться на підставі інформації про фактичний стан використання коштів Європейського інвестиційного банку, залучених Україною відповідно до Фінансової угоди, згідно з додатком 2 до Порядку № 573, яку головний розпорядник подає розпорядникам бюджетних коштів нижчого рівня.
Головний розпорядник бюджетних коштів подає Казначейству зведене розпорядження, що містить інформацію про виконання державного бюджету у частині здійснення надходжень та видатків державного бюджету на реалізацію субпроектів згідно з додатком 3 до Порядку № 573.
Казначейство забезпечує відображення в обліку та звітності про виконання бюджетів операцій у частині здійснення державних запозичень за відповідними кодами бюджетної класифікації у національній валюті або у відповідному гривневому еквіваленті євро (за офіційним курсом гривні до іноземної валюти, встановленим НБУ).
У встановленому законодавством порядку здійснюються:
Розпорядники бюджетних коштів нижчого рівня та одержувачі бюджетних коштів подають щокварталу до 15 числа наступного місяця головному розпорядникові бюджетних коштів за визначеною ним формою звіти про використання коштів у натуральних та вартісних показниках для подання до 25 числа Мінфіну України узагальненого звіту разом із пропозиціями щодо врегулювання проблемних питань.
Не допускається будь-яке подвійне фінансування компонентів субпроектів, зокрема за рахунок коштів, наданих Європейським інвестиційним банком, іншими донорами, коштів державного чи місцевих бюджетів. При цьому не забороняється будь-яке співфінансування проекту кінцевими бенефіціарами або іншими донорами.
У разі нецільового використання кредитних коштів або встановлення Європейським інвестиційним банком невідповідності субпроекту Фінансовій угоді кінцевий бенефіціар повертає кошти до державного бюджету відповідно до законодавства та укладених договорів за рахунок надходжень місцевих бюджетів разом з нарахованими відсотками, комісіями та іншими платежами, які зобов’язана сплатити Україна згідно з відповідною Фінансовою угодою. Головний розпорядник бюджетних коштів здійснює контроль за виконанням умов договорів про закупівлю товарів, робіт і послуг у рамках реалізації проекту, виконанням робіт та наданням послуг під час реалізації субпроектів, організацією та проведенням торгів (тендерів), проведенням розрахунків за поставлену продукцію, виконані роботи та надані послуги, прийманням завершених робіт, забезпеченням використання бюджетних коштів за їх цільовим призначенням відповідно до Фінансової угоди, угод про передачу коштів позики, укладених відповідно до Фінансової угоди, взяттям на облік відповідних активів, а також їх зберіганням і раціональним використанням за цільовим призначенням.
Постанова № 573 набрала чинності з дня її офіційного опублікування – 8 червня 2023 р.1
1 Постанову № 573 офіційно опубліковано в газеті «Урядовий кур'єр» від 08.06.2023 р. № 114.