Документ
Коментар
МОН України в листі від 14.04.2023 р. № 1/5288-23 надало роз’яснення щодо збереження середнього заробітку педпрацівнику, який проходить військову службу за призовом під час мобілізації та зниклий безвісти.
Відповідно до частини другої ст.39 Закону про військовий обов'язок1 громадяни України, призвані на строкову військову службу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, або прийняті на військову службу за контрактом у разі виникнення кризової ситуації, що загрожує національній безпеці, оголошення рішення про проведення мобілізації та (або) введення воєнного стану, користуються гарантіями, передбаченими частиною третьою ст.119 КЗпП2, а також частиною першою ст.53 і частиною другою ст.57 Закону про освіту3, частиною другою ст.44, частиною першою ст.54 і частиною третьою ст.63 Закону про передвищу освіту4, частиною другою ст.46 Закону України від 01.07.2014 р. № 1556-VII «Про вищу освіту», зокрема, за ними зберігаються місце роботи і посада на підприємстві, в установі, організації, у яких вони працювали на час призову.
1 Закон України від 25.03.92 р. № 2232-ХІІ «Про військовий обов'язок і військову службу».
2 Кодекс законів про працю України від 10.12.71 р. № 322-VIII.
3 Закон України від 05.09.2017 р. № 2145-VIІІ «Про освіту».
4 Закон України від 06.06.2019 р. № 2745-VIII «Про фахову передвищу освіту».
Зазначені гарантії зберігаються також за працівниками, які визнані безвісно відсутніми, на строк до дня, наступного за днем появи їх після визнання безвісно відсутніми або до дня оголошення судом їх померлими.
Тобто ст.119 КЗпП передбачено, що за працівниками, які були призвані на військову службу за призовом під час мобілізації та визнані безвісно відсутніми на строк до дня, наступного за днем появи їх після визнання безвісно відсутніми або до дня оголошення судом їх померлими, зберігаються місце роботи і посада.
Щодо збереження середнього заробітку за педагогічними та науково-педагогічними працівниками на період проходження військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, або військової служби за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, то на сьогодні ці питання регламентовано частиною другою ст.57 Закону про освіту.
Враховуючи вищенаведене, МОН України робить висновок, що оскільки Законом про освіту встановлено гарантії на період проходження військової служби, а Законом про військовий обов'язок визначено, що період проходження військової служби не припиняється, якщо працівника визнано відсутнім безвісти, то за педпрацівником, який визнаний безвісно відсутнім, на строк до дня, наступного за днем появи його після визнання безвісно відсутнім або до дня оголошення судом його померлим, має зберігатися середній заробіток.
Одночасно МОН України поінформував, що у ВРУ зареєстровано проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо впорядкування надання та використання відпусток, а також інших питань» (реєстр. № 8313 від 27.12.2022 р.), яким пропонується задля справедливих і рівних умов для усіх військовослужбовців України внесення змін до частини другої ст.57 Закону про освіту та до частини третьої ст.63 Закону про передвищу освіту щодо скасування права педагогічних та науково-педагогічних працівників закладів освіти, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, або військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, на збереження середнього заробітку за основним місцем роботи (у закладі освіти).