Документ
Коментар
КМУ постановою від 07.07.2023 р. № 687 (Постанова № 687) вніс зміни до Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для забезпечення здійснення медичних заходів окремих державних програм та комплексних заходів програмного характеру, затвердженого постановою КМУ від 17.03.2011 р. № 298, в редакції постанови КМУ від 09.02.2022 р. № 137 (Порядок № 298).
Зазначеними змінами, зокрема, передбачено як один із напрямів використання бюджетних коштів закупівлю медичного обладнання для виконання укладеної Угоди (у формі обміну нотами) між Урядом України та Урядом Японії про надання Уряду України гранту непроектного типу на закупівлю спеціального обладнання для закладів охорони здоров’я України, Протоколу обговорень та Узгодженого протоколу щодо процедурних деталей до зазначеної Угоди (п.3 Порядку № 298 доповнено пп.9).
Також п.7 Порядку № 298 доповнено новою нормою, відповідно до якої МОЗ України та ДП «Медичні закупівлі України» здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю та змістом заявок, проводять аналіз зібраних заявок з метою забезпечення функціонування ефективної системи закупівель лікарських засобів, медичного обладнання, медичних виробів та допоміжних засобів до них, а також своєчасного забезпечення пацієнтів необхідними якісними, безпечними та ефективними товарами, ефективно використовуючи бюджетні кошти.
До того ж МОЗ України надано право затверджувати зведені показники потреби в товарах та послугах, що закуповуватимуться за бюджетні кошти, з урахуванням аналізу зібраних заявок та потреби, розрахованої на національному рівні, а також інформації про залишки, очікувані поставки та використання товарів.
Для сталого та безперервного забезпечення пацієнтів лікарськими засобами та медичними виробами МОЗ України, за необхідності, визначає незнижувальний і максимальний рівень залишку товарів, у тому числі і на рівні адміністративно-територіальних одиниць та підпорядкованих установ (Порядок № 298 доповнено новим п.81).
Суттєвих змін зазнали норми стосовно закупівлі та розподілу лікарських засобів та медичних виробів. Зокрема, розподіл лікарських засобів, медичних виробів та допоміжних засобів до них (крім медичного обладнання) проводиться з урахуванням потреби, зазначеної в заявках або визначеної на національному рівні, а також з урахуванням відомостей про середньомісячне споживання товарів, залишок товарів на складах і в закладах охорони здоров’я, очікувані поставки товарів у заклади охорони здоров’я з метою забезпечення оптимального рівня залишків на рівні адміністративно-територіальних одиниць і підпорядкованих установ. Розподіл медичного обладнання здійснюється МОЗ України або за його рішенням – ДП «Медичні закупівлі України» на підставі результатів аналізу заявок, поданих структурними підрозділами з питань охорони здоров’я та підпорядкованими установами, беручи до уваги відповідність критеріям, які визначені МОЗ України, зокрема щодо наявності відповідної матеріально-технічної бази, приміщень, необхідних для встановлення та експлуатації медичного обладнання, та персоналу (абзаци другий і третій п.10 Порядку № 298 викладено в новій редакції).
У разі коли за результатами переговорів стосовно договорів керованого доступу, проведених відповідно до постанови КМУ від 27.01.2021 р. № 61 «Деякі питання щодо договорів керованого доступу та зупинення дії абзацу першого пункту 12 постанови Кабінету Міністрів України від 25 березня 2009 р. № 333», досягнуто домовленостей із заявником про застосування інших, ніж визначені Порядком № 298 умов збору заявок, визначення потреби та розподілу лікарських засобів, що є предметом закупівлі за договорами керованого доступу, такі умови визначаються в договорах керованого доступу, а інформація про них розміщується МОЗ України на його офіційному веб-сайті (Порядок № 298 доповнено новим п.101).
ДП «Медичні закупівлі України» проводить щокварталу моніторинг рівня забезпечення товарами з метою вчасного проведення закупівель для недопущення зменшення кількості товарів нижче незнижувального та накопичення вище максимального рівня залишку, у тому числі на рівні адміністративно-територіальних одиниць і підпорядкованих установ (п.15 Порядку № 298 доповнено новою нормою).
До того ж відповідно до нової редакції п.22 Порядку № 298 під час планування закупівель товарів ДП «Медичні закупівлі України» враховує інформацію про залишки товарів та очікувані поставки товарів, зокрема такі, що закуплені за рахунок бюджетних коштів у минулих бюджетних періодах та отримані з інших джерел, не заборонених законом.
З метою недопущення виникнення кредиторської заборгованості на кінець року у договорі про закупівлю товарів і послуг зазначається умова щодо можливості коригування визначеної в такому договорі суми в разі зменшення бюджетних призначень.
Під час укладання договорів про закупівлю ДП «Медичні закупівлі України» вживає вичерпних заходів до складання графіка та забезпечення поставок товарів, у тому числі шляхом взяття довгострокових зобов’язань відповідно до бюджетного законодавства, з метою забезпечення оптимального рівня залишків на рівні адміністративно-територіальних одиниць і підпорядкованих установ.
МОЗ України або за його рішенням ДП «Медичні закупівлі України» отримали право на період воєнного стану здійснювати розподіл товарів та послуг, замовлених для регіонів, в яких ведуться бойові дії, до інших регіонів (п.34 Порядку № 298 викладено в новій редакції).
Постанова № 687 набрала чинності з дня її офіційного опублікування – 11 липня 2023 р.1
1 Постанову № 687 офіційно опубліковано в газеті «Урядовий кур'єр» від 11.07.2023 р. № 137.