Документ
Коментар
КМУ постановою від 16.06.2023 р. № 662 (Постанова № 662) затвердив Порядок здійснення нагляду у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення за діяльністю суб'єктів первинного фінансового моніторингу, державне регулювання та нагляд за діяльністю яких здійснюють Міністерство фінансів, Міністерство юстиції, Міністерство цифрової трансформації (Порядок № 662).
Цей Порядок визначає процедуру здійснення Мінфіном України, Мін'юстом України, Мінцифрою України з урахуванням ризик-орієнтованого підходу нагляду у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення (далі – сфера запобігання та протидії) за діяльністю суб'єктів первинного фінансового моніторингу, державне регулювання та нагляд за діяльністю яких вони здійснюють, зокрема, шляхом проведення планових/позапланових виїзних перевірок і планових/позапланових безвиїзних перевірок.
Відповідно до п.2 Порядку № 662 його дія поширюється на суб'єктів первинного фінансового моніторингу (їх відокремлені підрозділи), державне регулювання та нагляд у сфері запобігання та протидії за діяльністю яких здійснюється:
Мінфін України, Мін'юст України, Мінцифри України, як суб'єкти державного фінансового моніторингу, мають право проводити планові/позапланові перевірки, зокрема виїзні/безвиїзні. Суб'єкти державного фінансового моніторингу, що одночасно здійснюють нагляд у сфері запобігання та протидії за діяльністю одного суб'єкта первинного фінансового моніторингу, проводять спільну планову перевірку такого суб'єкта первинного фінансового моніторингу (п.2-3 Порядку № 662).
Для проведення планової/позапланової перевірки суб'єктом державного фінансового моніторингу видається відповідний наказ згідно з вимогами п.15 Порядку № 662. Якщо перевірка стосується суб'єкта, за діяльністю якого здійснюють нагляд у сфері запобігання та протидії декілька суб'єктів державного фінансового моніторингу, такі суб'єкти видають спільний наказ про проведення перевірки (п.16 Порядку № 662).
Підставою для проведення планової перевірки суб'єкта первинного фінансового моніторингу є включення його до плану-графіка на відповідний квартал. План-графік затверджується наказом суб'єкта державного фінансового моніторингу та оприлюднюється на офіційному вебсайті суб'єкта державного фінансового моніторингу не пізніше ніж за 10 робочих днів до початку кварталу, на який затверджується план-графік проведення перевірок (п.12 Порядку № 662).
Звертаємо увагу, що відповідно до вимог п.20 Порядку № 662 про проведення планової перевірки суб'єкт первинного фінансового моніторингу повинен бути попередньо письмово повідомлений суб'єктом державного фінансового моніторингу не менше ніж за 10 календарних днів до початку її проведення. Таке повідомлення надсилається в паперовій формі рекомендованим листом на адресу за місцезнаходженням суб'єкта первинного фінансового моніторингу та у вигляді електронного документа на адресу електронної пошти суб'єкта первинного фінансового моніторингу (за наявності).
Позапланова перевірка передбачає незаплановану перевірку відповідності діяльності суб'єкта первинного фінансового моніторингу вимогам законодавства у сфері запобігання та протидії. Позапланові перевірки можуть проводитися за наявності підстав, перелік яких наведено у п.21 Порядку № 662, зокрема, на підставі повідомлення про ознаки порушення суб'єктом первинного фінансового моніторингу вимог законодавства у сфері запобігання та протидії та на виконання судових рішень, які набрали законної сили.
Безвиїзна перевірка проводиться у приміщенні суб'єкта державного фінансового моніторингу на підставі отриманих від суб'єкта первинного фінансового моніторингу інформації, матеріалів, документів, даних відеоархіву та письмових пояснень. Для проведення безвиїзної перевірки суб'єкту первинного фінансового моніторингу надсилається запит про подання документів за формою згідно з додатком 1 до Порядку № 662. Запит оформлюється як вихідний лист суб'єкта державного фінансового моніторингу згідно з вимогами п.23 Порядку № 662. Надання на запит суб'єкта державного фінансового моніторингу інформації, матеріалів, подання документів (їх копій та/або витягів із них) та письмових пояснень може бути здійснено в паперовій або електронній формі з урахуванням вимог законодавства, що регулює відносини у сфері електронного документообігу та електронних довірчих послуг. Неподання документів або подання суб'єктом первинного фінансового моніторингу документів не в повному обсязі на запит суб'єкта державного фінансового моніторингу може бути підставою для проведення позапланової виїзної перевірки (п.24 Порядку № 662).
Строк проведення безвиїзної перевірки не може перевищувати 60 робочих днів із дати її початку (п.25 Порядку № 662). Строк проведення виїзної перевірки не повинен перевищувати 30 робочих днів, проте він може бути продовжений на 20 робочих днів (п.30-31 Порядку № 662).
За результатами:
Зауваження до акта виїзної/безвиїзної перевірки можуть подаватися суб'єктом первинного фінансового моніторингу протягом п'яти робочих днів з дати отримання другого примірника акта. Письмові зауваження до акта разом із їх документальним підтвердженням є невід'ємною частиною акта виїзної/безвиїзної перевірки (п.54 Порядку № 662).
Акт виїзної/безвиїзної перевірки, який був надісланий суб'єкту первинного фінансового моніторингу засобами поштового зв'язку, вважається доведеним до відома суб'єкта первинного фінансового моніторингу і таким, що не має зауважень, відповідно до п.55 Порядку № 662.
Постанова № 662 набрала чинності з дня її офіційного опублікування – 4 липня 2023 р.1
1 Постанову № 621 офіційно опубліковано в газеті «Урядовий кур'єр» від 04.07.2023 р. № 132.