Документ
Коментар
Верховна Рада України прийняла Закон України від 10.06.2023 р. № 3153-IX «Про захист прав споживачів»1 (Закон № 3153).
1 Щодо цього Закону див. також інформацію, розміщену на офіційному вебсайті Держпродспоживслужби України.
Розглянемо найголовніші його положення.
Зазначений Закон регулює відносини між споживачами товарів, робіт і послуг та суб’єктами господарювання незалежно від форми власності, які виробляють, продають товари чи харчові продукти, виконують роботи чи надають послуги, встановлює права споживачів, а також визначає механізми їх захисту та основи реалізації державної політики у сфері захисту прав споживачів.
Дія Закону № 3153 не поширюється на відносини щодо:
Норми Закону № 3153 щодо захисту прав споживачів електронних комунікаційних послуг, житлово-комунальних послуг, фінансових послуг, послуг поштового зв’язку, а також у сферах пасажирських перевезень та туризму застосовуються з урахуванням особливостей, встановлених законами, що регулюють відносини у відповідній сфері (ст.2 Закону № 3153).
Відповідно до ст.4 Закону № 3153 споживачі мають право на:
Споживачі також мають право здійснювати фото- та/або відеофіксацію порушення своїх прав, якщо це не суперечить закону.
Закон № 3153 містить окремий розділ (розділ ІІІ) щодо особливостей захисту прав споживачів у разі укладення договору поза торгівельним чи офісним приміщенням2 або дистанційного договору3.
2 Договір, що укладається поза торговельним чи офісним приміщенням, – договір: укладений за одночасної фізичної присутності суб’єкта господарювання або його представника (уповноваженої особи) та споживача у місці, яке не є торговельним чи офісним приміщенням суб’єкта господарювання; укладення якого у такому місці було запропоновано споживачем; укладений у торговельному чи офісному приміщенні суб’єкта господарювання або з використанням будь-яких засобів дистанційного зв’язку, у тому числі електронного, відразу після особистого та індивідуального звернення до споживача у місці, яке не є торговельним чи офісним приміщенням суб’єкта господарювання, за одночасної фізичної присутності суб’єкта господарювання або його представника (уповноваженої особи) та споживача; укладений під час заходів, організованих суб’єктом господарювання з метою рекламування та/або реалізації продукції споживачам (п.11 частини першої ст.1 Закону № 3153).
3 Дистанційний договір – договір, укладений без одночасної фізичної присутності суб’єкта господарювання і споживача, з використанням виключно засобів дистанційного зв’язку, у тому числі електронного, до та під час його укладення (п.6 частини першої ст.1 Закону № 3153).
Статтею 16 Закону № 3153 встановлено, що з метою забезпечення взаємодії суб’єктів електронної комерції4, споживачів, компетентного органу5 та інших державних органів, що здійснюють захист прав споживачів у відповідних сферах, створюється Портал е-покупець.
4 Суб’єкт електронної комерції – суб’єкт господарювання будь-якої організаційно-правової форми, що реалізує товари, виконує роботи, надає послуги з використанням інформаційно-комунікаційних систем (частина третя ст.1 Закону № 3153).
5 Компетентний орган – центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного нагляду (контролю) за додержанням законодавства про захист прав споживачів (п.18 частини першої ст.1 Закону № 3153). Повноваження компетентного органу викладено в ст.32 Закону № 3153. Нагадаємо, що таким органом є Держпродспоживслужба України.
Портал е-покупець (Єдиний державний вебпортал для споживачів у сфері електронної комерції) – електронна інформаційно-комунікаційна система, в рамках якої здійснюються збирання, накопичення, обробка, захист, облік та надання споживачам інформації про суб’єктів електронної комерції, а також комунікація суб’єктів електронної комерції, споживачів, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного нагляду (контролю) за додержанням законодавства про захист прав споживачів, та інших державних органів, які здійснюють захист прав споживачів у відповідних сферах у межах компетенції (п.12 частини першої ст.1 Закону № 3153).
Доступ до Порталу е-покупець здійснюється через мережу Інтернет та є відкритим і безоплатним.
Завданнями Порталу е-покупець є:
Для реєстрації на Порталі е-покупець суб’єкт електронної комерції повинен надати інформацію, передбачену частиною першою (крім абзацу сьомого) ст.7 Закону № 6756, а також: назву інтернет-магазину (за наявності), вебадресу інтернет-магазину та/або посилання на вебсторінку суб’єкта електронної комерції в інформаційно-комунікаційній системі постачальника послуг електронного торговельного майданчика (маркетплейс), постачальника послуг електронного сервісу розміщення оголошень (класифайд) та/або постачальника послуг електронного сервісу порівняння продукції (прайс-агрегатор), на яких такий суб’єкт реалізує продукцію, контактний номер телефону.
6 Закон України від 03.09.2015 р. № 675-VIII «Про електронну комерцію».
Зазначимо, що в ст.17 Закону № 3153 йдеться про право споживача на інформацію у разі укладення договору поза торговельним чи офісним приміщенням або дистанційного договору, в ст.18 – про права споживача під час придбання продукції у суб’єкта електронної комерції, в ст.20 – про право споживача на доставку товару, придбаного шляхом укладення договору поза торговельним чи офісним приміщенням або дистанційного договору, в ст.21 – про право споживача на відмову від договору, укладеного поза торговельним чи офісним приміщенням, або дистанційного договору, а в ст.22 – про обов’язки споживача під час придбання продукції у суб’єктів електронної комерції.
Також звертаємо увагу, що Законом № 3153 внесено зміни до:
Закон України від 12.05.91 р. № 1023-XII «Про захист прав споживачів» визнано таким, що втратив чинність.
Закон № 3153 набирає чинності через один рік з дня його опублікування, але не раніше дня припинення чи скасування воєнного стану, введеного Указом Президента України від 24.02.2022 р. № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24.02.2022 р. № 2102-IX, крім окремих норм (п.1 розділу ІХ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 3153)7.
7 Закон № 3153 офіційно опубліковано в газеті «Голос України» від 07.07.2023 р. № 135.