Документ
Коментар
Верховна Рада України Законом України від 13.07.2023 р. № 3229-IX (Закон № 3229) внесла зміни до Митного кодексу України від 13.03.2012 р. № 4495-VI (МКУ). Метою цього закону є розширення можливості використання митних декларацій та електронної транзитної системи, запроваджених внаслідок приєднання України до європейської Конвенції СТ1 у 2022 році, для здійснення не лише транскордонних перевезень вантажів, а також і для внутрішніх перевезень вантажів під митним контролем територією України.
1 Конвенцiя про процедуру спiльного транзиту 1987 року, до якої Україна приєдналася відповідно до Закону України від 30.08.2022 р. № 2555-IX (дата набрання чинності для України: 1 жовтня 2022 року).
Розглянемо основні зміни.
Відповідно до нової ст.911 «Транзитні спрощення» МКУ підприємство має право застосовувати такі транзитні спрощення:
2 Митна конвенція про міжнародне перевезення вантажів із застосуванням книжки МДП 1975 року.
Авторизація на застосування транзитного спрощення надається підприємству, яке:
Підприємство, якому надано авторизацію на застосування транзитного спрощення, передбаченого Конвенцією СТ, може застосовувати таке спрощення для цілей внутрішнього транзиту (частина друга ст.911 МКУ).
Умови поміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення у митний режим транзиту регулюються ст.92 МКУ. Відповідно до нової редакції частини п’ятої ст.92 МКУ під час поміщення товарів у митний режим транзиту забезпечується ідентифікація товарів шляхом накладання пломб, у тому числі пломб спеціального типу, відповідно до частини другої ст.326 МКУ. Опломбуванню підлягає простір, що містить товари, якщо транспортний засіб або контейнер був визнаний митним органом відправлення придатним для пломбування, або кожне окреме паковання. Митний орган відправлення визнає транспортні засоби комерційного призначення та контейнери придатними до пломбування за умов, визначених в частині шостій ст.92 МКУ, яку теж викладено в новій редакції.
Відповідно до нової ст.921 МКУ для поміщення товарів у митний режим транзиту подається митна декларація виключно щодо товарів, які переміщуються або будуть переміщуватися в одному транспортному засобі (контейнері чи пакованні) від одного митного органу відправлення до одного митного органу призначення. Одна митна декларація може включати товари, які переміщуються або будуть переміщуватися від одного митного органу відправлення до одного митного органу призначення більше ніж в одному контейнері або більше ніж в одному пакованні, за умови що такі контейнери або паковання завантажені та переміщуються одним транспортним засобом.
Положення ст.259 МКУ, яка регулює правила подання попередньої митної декларації, не застосовуються до товарів, що переміщуються у митному режимі транзиту на умовах Конвенції СТ або на підставі електронної транзитної декларації, що відповідає формату та набору даних, встановленим Конвенцією СТ, відповідно до частини сьомої ст.94 МКУ, а також до товарів, що переміщуються у митному режимі транзиту на умовах Конвенції МДП (крім алкогольних напоїв та тютюнових виробів) із здійсненням контролю за переміщенням таких товарів з використанням електронної транзитної системи (частину п’ятнадцяту ст.259 МКУ викладено в новій редакції).
Для декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення, що переміщуються внутрішнім транзитом, може використовуватися електронна транзитна декларація, що відповідає формату та набору даних, встановленим Конвенцією СТ. У такому разі забезпечення сплати митних платежів надається відповідно до розділу X МКУ із застосуванням гарантій, передбачених Конвенцією СТ (ст.94 МКУ доповнено новою частиною сьомою).
Так, при поміщенні товарів у митний режим транзиту на умовах Конвенції СТ, поміщенні товарів у митний режим транзиту відповідно до частини сьомої ст.94 МКУ гарантії надаються митним органам відповідно до положень та за формами, встановленими Конвенцією СТ. При поміщенні товарів у митний режим транзиту відповідно до частини сьомої ст.94 МКУ гарантом має виступати фінансова установа, зареєстрована як гарант відповідно до ст.316 МКУ. Зобов’язання гаранта, надане відповідно до положень та за формами, встановленими Конвенцією СТ, щодо гарантування процедури спільного транзиту також поширюється на митний режим транзиту відповідно до частини сьомої ст.94 МКУ (частину п’яту ст.310 МКУ викладено в новій редакції).
Закон № 3229 набрав чинності з дня, наступного за днем його офіційного опублікування, – 29 липня 2023 року (п.1 розділу ІІ «Прикінцеві положення» Закону № 3229)3.
3 Закон № 3229 офіційно опубліковано в газеті «Голос України» від 28.07.2023 р. № 150.