Документ
Коментар
Верховна Рада України Законом України від 13.07.2023 р. № 3238-IX1 (Закон № 3238) внесла зміни до деяких законодавчих актів України щодо особливостей використання відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами.
1 Щодо цього Закону див. також інформаційне повідомлення, розміщене на офіційному вебсайті Північно-Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці.
1. Статтю 179 Кодексу законів про працю України від 10.12.71 р. № 322-VIII та ст.17 Закону України від 15.11.96 р. № 504/96-ВР «Про відпустки» доповнено новими нормами, відповідно до яких за бажанням жінки та у разі відсутності медичних протипоказань частина відпустки тривалістю 70 календарних днів, передбачена до пологів, може бути перенесена та використана жінкою частково або повністю після пологів, починаючи з дня пологів. При цьому загальна тривалість відпустки не може перевищувати сумарно 126 календарних днів (140 календарних днів – у разі народження двох і більше дітей та у разі ускладнення пологів).
Отже, якщо раніше була встановлена обов’язковість використання частини декретної відпустки саме до пологів (тривалістю 70 календарних днів), то відтепер жінці надано право використовувати цю частину після пологів. Загальна тривалість такої відпустки залишилась незмінною – 126 календарних днів (140 календарних днів – у разі народження двох і більше дітей та у разі ускладнення пологів).
2. Абзац перший п.10 частини першої ст.30 Закону України від 28.02.91 р. № 796-XII «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» викладено у новій редакції, якою передбачено надання жінкам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, відпустки по вагітності та пологах тривалістю 90 календарних днів до пологів і 90 календарних днів після пологів, яка обчислюється сумарно і надається жінкам повністю незалежно від кількості днів, фактично використаних до пологів, з оплатою в розмірі повного заробітку незалежно від страхового стажу та місця роботи. За бажанням жінки та у разі відсутності медичних протипоказань частина відпустки тривалістю 90 календарних днів, передбачена до пологів, може бути перенесена та використана жінкою частково або повністю після пологів, починаючи з дня пологів.
3. Встановлено, що допомога по вагітності та пологах застрахованій особі виплачується за весь період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами, тривалість якої становить 70 календарних днів до пологів і 56 (у разі ускладнених пологів або народження двох і більше дітей – 70) календарних днів після пологів. За бажанням жінки та у разі відсутності медичних протипоказань частина відпустки тривалістю 70 календарних днів, передбачена до пологів, може бути перенесена та використана жінкою частково або повністю після пологів, починаючи з дня пологів. При цьому загальна тривалість відпустки не може перевищувати сумарно 126 календарних днів (140 календарних днів – у разі народження двох і більше дітей та у разі ускладнених пологів).
Жінкам, віднесеним до 1 – 3 категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, допомога по вагітності та пологах виплачується за весь період зазначеної відпустки, тривалість якої становить 90 календарних днів до пологів та 90 календарних днів після пологів. За бажанням жінки та у разі відсутності медичних протипоказань частина відпустки тривалістю 90 календарних днів, передбачена до пологів, може бути перенесена та використана жінкою частково або повністю після пологів, починаючи з дня пологів (абзаци другий і третій частини першої ст.18 Закону України від 23.09.99 р. № 1105-XIV «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (в редакції Закону України від 21.09.2022 р. № 2620-IX) викладено в новій редакції).
Закон № 3238 набрав чинності з дня, наступного за днем його офіційного опублікування, – 29 липня 2023 року (п.1 розділу ІІ «Прикінцеві положення» Закону № 3238)2.
2 Закон № 3238 офіційно опубліковано в газеті «Голос України» від 28.07.2023 р. № 150.