Документ
Коментар
Мін'юст України наказом від 27.06.2023 р. № 2382/5 (Наказ № 2382) затвердив зміни до низки нормативних актів щодо впорядкування відносин з проставлення апостиля.
Зокрема, значні зміни внесено до Порядку проставлення Міністерством юстиції України апостиля на офіційних документах, призначених для використання на території інших держав, затвердженому наказом Мін'юсту України від 11.11.2015 р. № 2268/5 (Порядок № 2268). Так, відповідно до нової редакції п.1-2 розділу ІІ Порядка № 2268 проставлення апостиля здійснюється за зверненням заявника до:
У разі особистого звернення заявника посадова особа територіального органу Мін'юсту України, нотаріус чи посадова особа Державної архівної служби України за допомогою програмних засобів ведення Реєстру формує заяву про проставлення апостиля, яка підписується заявником. Заява реєструється в Реєстрі із зазначенням дати і часу реєстрації.
У разі перебування заявника за кордоном проставлення апостиля може здійснюватися за його зверненням, направленим поштовим зв'язком до Мін'юсту України або територіального органу Мін'юста України для подальшого його прийняття відповідно до Порядку № 2268. У цьому випадку посадова особа територіального органу Мін'юсту України чи Державної архівної служби України за допомогою програмних засобів ведення Реєстру формує заяву про проставлення апостиля та реєструє її в Реєстрі із зазначенням дати і часу реєстрації та без проставлення підпису заявником.
Для проставлення апостиля заявник відповідно до змін, внесених до п.3 розділу ІІ Порядка № 2268, пред'являє посадовій особі територіального органу Мін'юсту України, нотаріусу чи посадовій особі Державної архівної служби України документ, що посвідчує його особу (у разі особистого звернення), та подає:
У разі коли заявник звільнений від оплати послуг з проставлення апостиля, документ про таку оплату не подається. У разі особистого звернення такий заявник пред'являє документ, що підтверджує право на звільнення від оплати послуг з проставлення апостиля, з якого відповідною посадовою особою, нотаріусом виготовляється копія та долучається до поданої заяви про проставлення апостиля. У разі, якщо звернення заявника надіслано поштовим зв'язком, копія документа, що підтверджує право на звільнення від оплати послуг з проставлення апостиля, повинна бути засвідчена в установленому порядку.
Для проставлення апостиля подаються окремі заяви для кожного виду документів (документи, видані органами юстиції; документи, видані судами; документи оформлені нотаріусами України; архівні документи; інші документи, на яких апостиль проставляється Мін'юстом України). Кількість документів, на яких проставляється апостиль, що можуть бути подані разом із однією заявою, не обмежується (відповідні зміни внесено до п.4 розділу ІІ Порядку № 2268).
Про результат розгляду заяви про проставлення апостиля та поданих документів для проставлення апостиля посадова особа територіального органу Мін'юсту України, нотаріус чи посадова особа Державної архівної служби України інформує заявника, яким було особисто подано документи, використовуючи контактні дані, зазначені у відповідній заяві (п.1 розділу ІV Порядку № 2268 викладено в новій редакції).
Наказ № 2382 набрав чинності з дня, наступного за днем його офіційного опублікування – 22 липня 2023 р. (п.5 Наказу № 2382)1.
1 Наказ № 2382 офіційно опубліковано в «Офіційному віснику України» від 21.07.2023 р. № 63.