Документ
Коментар
ДПС України в інформаційному повідомленні від 11 серпня 2023 року1 роз’яснила особливості здійснення розрахунків при продажу товарів в інтернеті в межах України із використанням служб доставки (експедиторів або кур’єрів).
1 За матеріалами інформаційного повідомлення, з повним текстом якого можна ознайомитись на офіційному вебпорталі ДПС України.
При відправці товарів будь-яким експедитором або логістичною компанією (далі – експедитор), який не має статусу ні кур’єра, ні перевізника, не є учасником відносин купівлі-продажу, не передає право власності на товар та не бере участі в розрахунку за нього відповідно до договору про надання послуг, продавець товару має сформувати фіскальний касовий чек до відправки такого товару та вкласти його у поштове відправлення разом з товаром при передачі його такому експедитору2.
2 Також у передбачених законодавством випадках, незалежно від використання послуг експедитора, продавець зобов’язаний вкласти у поштове відправлення належним чином оформлений гарантійний талон, технічний паспорт або інший документ, що його замінює, який має містити обов’язкові реквізити.
При формуванні фіскального чека має бути зазначені вид оплати в кредит або відстрочення оплати (в залежності від організаційно-правової форми платника податків) та форма оплати – безготівкова (тому, що відповідно до договору, який на практиці укладається з банком, вже належну продавцю суму коштів (зазначену у фіскальному чеку) такий банк перераховує на поточний рахунок продавця, який є фізичною особою – підприємцем3). Додатковий фіскальний касовий чек такому банку видавати не потрібно.
3 Чинним законодавством не передбачено можливості видавати в готівковій формі суб’єктам господарювання саме торгівельну виручку у відділеннях банків без попереднього зарахування її на поточні та/або платіжні рахунки платників податків. Видача готівки можлива лише щодо переказів, не пов’язаних з веденням господарської діяльності, або у випадку, коли суб’єкт господарювання отримує готівку, яка була попередньо зарахована на такий рахунок.
Отже, формування фіскального касового чека пізніше ніж відправка товару за умови використання послуг експедитора буде порушенням вимог низки нормативно правових актів, зокрема, п.2 ст.3 Закону про РРО4.
Водночас відповідно до умов договорів, які пропонують суб’єктам господарювання кур’єри (перевізники), застосування РРО та/або ПРРО продавцем товарів не є обов’язковим. Пояснюється це тим, що кур’єр від свого імені приймає післяплату від одержувачів відправлень та видає розрахунковий документ про її приймання безпосередньо при передачі відправлення покупцю. У такому випадку продавець зобов’язаний вкласти у посилку лише видаткову накладну (інший документ), яка буде свідчити про походження товару. Доставлений через кур’єра товар не вважається проданим в кредит або з розстроченням платежу.
Наприкінці ДПС України наголосила, що у правовідносинах, які виникають при продажу товарів у мережі інтернет із використанням служб доставки, такий вид розрахунків як «післяплата», «попередня оплата», «кредит», «відстрочення платежу», «розстрочення платежу» та інші, не заборонені законодавством, самі по собі не є визначальними для виникнення обов’язку щодо застосування РРО та або ПРРО. Коло таких обов’язків визначають виключно умови договорів на перевезення (доставку) товарів, що укладені між продавцями товарів та експедиторами чи кур’єрами (логістичними компаніями, перевізниками тощо) та якими визначено участь сторін договору у правовідносинах купівлі-продажу товарів.