Документ
Коментар
Північно-Східне міжрегіональне управління Державної служби України з питань праці в інформаційному повідомленні1 роз’яснило, що трудові відносини з учнями (слухачами) професійно-технічних навчальних закладів (далі – ПТНЗ) під час виробничої практики не виникають, трудові договори не укладаються, повідомлення про прийняття працівника на роботу2 до органів ДПС не подається.
1 За матеріалами інформаційного повідомлення, з повним текстом якого можна ознайомитись на офіційному вебсайті Північно-Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці.
2 Йдеться про Повідомлення про прийняття працівника на роботу/укладення гіг-контракту (форму наведено у додатку до постанови КМУ від 17.06.2015 р. № 413 «Про порядок повідомлення Державній податковій службі та її територіальним органам про прийняття працівника на роботу/укладення гіг-контракту», у редакції постанови КМУ від 28.12.2021 р. № 1392). Також див. коментар до постанови КМУ від 26.07.2022 р. № 835.
Такий висновок базується на тому, що для проходження виробничої практики учнями ПТНЗ ці заклади освіти укладають відповідні договори із підприємствами, установами та організаціями. Під час виробничої практики учні ПТНЗ виконують на виробництві роботи відповідно до навчальних планів і програм.
Крім того, за виконані учнями роботи під час виробничої практики підприємства (чи фізичні особи) здійснюють оплату праці відповідно до укладених із ПТНЗ договорів про навчально-виробничу практику за фактично виконану роботу. Ці кошти перераховуються на розрахунковий рахунок ПТНЗ з метою виплати учням 50% зарплати за проходження виробничої практики. Інші 50% зарплати, нарахованої за час виробничої практики учням ПТНЗ, використовуються навчальним закладом (п.3.10 глави 3 Положення № 4193).
3 Положення про організацію навчально-виробничого процесу у професійно-технічних навчальних закладах, затверджене наказом Міносвіти України від 30.05.2006 р. № 419.