Документ
Коментар
Верховна Рада України ухвалила Закон України від 14.07.2023 р. № 3257-IX (Закон № 3257), яким внесено зміни до низки законодавчих актів. Зокрема, звернемо увагу на зміни до наступних документів.
1. Зміни до Цивільного кодексу України від 16.01.2003 р. № 435-IV (ЦКУ).
Уточнено, що філії та представництва не є юридичними особами. Вони наділяються майном юридичної особи, що їх утворила, і діють на підставі затвердженого нею положення або на іншій підставі, передбаченій законодавством іноземної держави, відповідно до якого утворено юридичну особу, відокремленими підрозділами якої є такі філії та представництва.
Філії та представництва юридичної особи, у тому числі юридичної особи, утвореної відповідно до законодавства іноземної держави, підлягають державній реєстрації у порядку, встановленому законом. Вони вважаються створеними з дня їх державної реєстрації (частини третю – п’яту ст.95 ЦКУ викладено в новій редакції).
Законом можуть бути встановлені вимоги до утворення в Україні філії та представництва юридичної особи, утвореної відповідно до законодавства іноземної держави.
Утворення філії та представництва юридичної особи, утвореної відповідно до законодавства держави, що визнана відповідно до закону державою-агресором або державою-окупантом, забороняється (ст.95 ЦКУ доповнено новою частиною шостою).
До того ж визначено порядки:
2. Зміни до Закону України від 16.07.99 р. № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» (Закон про бухоблік).
Уточнено, що Закон про бухоблік поширюється на всіх юридичних осіб, створених відповідно до законодавства України, незалежно від їх організаційно-правової форми і форми власності, на філії та представництва юридичної особи, утвореної відповідно до законодавства іноземної держави, які зобов’язані вести бухгалтерський облік та подавати фінансову звітність, а також на операції з виконання державного та місцевих бюджетів і складання фінансової звітності про виконання бюджетів з урахуванням бюджетного законодавства (частину першу ст.2 Закону про бухоблік викладено в новій редакції).
Для мікропідприємств, малих підприємств, непідприємницьких товариств, філій та представництв юридичної особи, утвореної відповідно до законодавства іноземної держави, крім тих, що зобов’язані складати фінансову звітність за міжнародними стандартами, встановлюється скорочена за показниками фінансова звітність у складі балансу та звіту про фінансові результати (частину третю ст.11 Закону про бухоблік викладено в новій редакції).
3. Зміни до Закону України від 22.09.2011 р. № 3773-VI «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства” (Закон № 3773).
Відповідно до нової редакції частини восьмої ст.4 Закону № 3773 іноземці та особи без громадянства, які прибули в Україну для роботи у філіях та представництвах юридичної особи, утвореної відповідно до законодавства іноземної держави, зареєстрованих у встановленому порядку, та отримали посвідку на тимчасове проживання, вважаються такими, які на законних підставах перебувають на території України на період роботи в Україні.
4. Зміни до Закону України від 15.05.2003 р. № 755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань» (Закон № 755).
Закон № 755 регулює відносини, що виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, їхньої символіки (у випадках, передбачених законом), громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, фізичних осіб - підприємців та відокремлених підрозділів юридичної особи, утвореної відповідно до законодавства іноземної держави (відповідні зміни внесено до преамбули Закону № 755).
Відповідно до змін, внесених до п.8 частини першої ст.1 Закону № 755 заявником є, зокрема, представник юридичної особи, утвореної відповідно до законодавства іноземної держави, – у разі подання документів для державної реєстрації створення відокремленого підрозділу такої юридичної особи. Представником юридичної особи, утвореної відповідно до законодавства іноземної держави, для цілей проведення державної реєстрації створення відокремленого підрозділу такої юридичної особи може бути виключно особа з числа спеціально визначених суб’єктів первинного фінансового моніторингу, які провадять свою діяльність одноособово.
Перелік документів, що подаються заявником для державної реєстрації відокремленого підрозділу юридичної особи, утвореної відповідно до законодавства іноземної держави, наведено в ст.22 Закону № 755, яку викладено в новій редакції.
Також змінено вимоги до оформлення документів, що подаються для державної реєстрації (відповідні зміни внесено до ст.15 Закону № 755).
Відповідно до нової частини шостої ст.9 Закону № 755 в Єдиному державному реєстрі містяться відомості про відокремлені підрозділи юридичної особи, утвореної відповідно до законодавства іноземної держави, зокрема:
Закон № 3257 набрав чинності з дня, наступного за днем його опублікування, – 3 вересня 2023 року, та вводиться в дію через один рік з дня набрання ним чинності, крім окремих норм, які вводяться в дію одночасно з набранням чинності Законом № 3257 (п.1 розділу ІІ «Прикінцеві положення» Закону № 3257)1.
1 Закон № 3257 офіційно опубліковано в газеті «Голос України» від 02.09.2023 р. № 177.