Документ
Коментар
Управління інспекційної діяльності у Тернопільській області Південно-Західного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці в інформаційному повідомленні від 22 вересня 2023 року1 надало відповідь на запитання, чи є повітряна тривога поважною причиною для прогулу.
1 За матеріалами інформаційного повідомлення, з повним текстом якого можна ознайомитись на офіційному вебсайті Управління інспекційної діяльності у Тернопільській області Південно-Західного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці.
Унаслідок частих повітряних тривог в Україні працівник може бути відсутній на роботі більше 3 годин протягом дня, і роботодавець в свою чергу може звільнити працівника за прогул (п.4 частини першої ст.40 КЗпП2).
2 Кодекс законів про працю України від 10.12.71 р. № 322-VIII.
Укриттям під час повітряної тривоги для працівника може бути:
Саме працівник вирішує, в якому укритті він буде перебувати під час повітряної тривоги в робочий час (в офісі або пройти в найближче обладнане укриття).
Наприклад, якщо працівник протягом одного робочого дня відходив декілька разів зі свого робочого місця в укриття, час його відсутності збігається з оголошеними тривогами. Це є вимушеним прогулом з поважних причин.
Якщо ж працівник був відсутній на роботі три дні поспіль та говорить, що він перебував в укритті вдома, проте повітряні тривоги оголошувались лише два рази по півтори години, то це є прогул, адже працівник має перебувати в укритті лише під час повітряних тривог, а в інший час працювати.
Отже, перебування в укритті під час повітряної тривоги може бути поважною причиною відсутності працівника на роботі, якщо:
3 Це можна підтвердити інформацією з програм або додатків (див. https://alarmmap.online, https://map.ukrainealarm.com), офіційних відповідей військових адміністрацій або рад).