Документ
Коментар
ПФУ в інформаційному повідомленні від 28 вересня 2023 року1 роз’яснив як подати корегуючу заяву-розрахунок2.
1 За матеріалами інформаційного повідомлення, з повним текстом якого можна ознайомитись на інформаційній сторінці вебпорталу ПФУ.
2 Тут і далі йдеться про заяву-розрахунок (форму наведено у додатку 1 до Порядку фінансування страхувальників для надання матеріального забезпечення застрахованим особам у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та окремих виплат потерпілим на виробництві за рахунок коштів Фонду соціального страхування України, затвердженому постановою правління ФССУ від 19.07.2018 р. № 12).
Іноді, після того як роботодавець надіслав заяву-розрахунок до ПФУ і вона вже набула статусу «Оплачено», з’являється необхідність відкоригувати внесені дані.
Наприклад, може виникнути потреба додаткового фінансування, дозамовлення коштів («Корегування збільшення») чи, навпаки, повернення вже отриманих сум («Корегування зменшення»). Або ж (як правило, для паперових листків непрацездатності) виникає необхідність у виправленні інформації про застраховану особу («Корегування несумових параметрів»3).
3 Корегування несумових параметрів застосовується для виправлення даних в паперових лікарняних, де помилки виникають, наприклад, в реквізитах документів, особистих даних особи, періодах непрацездатності, відмітках тощо.
Для таких випадків на вебпорталі електронних послуг ПФУ реалізовано можливість подання корегуючої заяви-розрахунку.
Алгоритм дій для подання корегуючої заяви-розрахунку такий:
1. Зайти в особистий кабінет страхувальника на вебпорталі електронних послуг ПФУ.
2. На панелі зліва обрати розділ «Заява-розрахунок».
3. У вікні, що спливе, натиснути «Пошук» та з випадаючого списку скопіювати номер заяви-розрахунку, яку потрібно відкоригувати.
4. Далі необхідно натиснути кнопку «Створити нову» та обрати опцію «Корегуюча ЗР».
5. У новому вікні ввести попередньо скопійований номер заяви-розрахунку, щодо якої необхідно зробити корегування та натиснути «Продовжити».
6. При формуванні корегуючої заяви-розрахунку слід обрати необхідний тип корегування з переліку: «Корегування зменшення» або «Корегування збільшення», або «Корегування несумових параметрів» та натиснути «Продовжити».
7. Після цього у «Додатку про тимчасову непрацездатність» слід натиснути піктограму з олівцем.
8. У листку непрацездатності, який з’явиться на екрані, у полі «Сума (в гривнях з копійками) (всього)» необхідно ввести новий коректний запис (повну правильну суму, якщо обрано опцію «Корегування збільшення» або сторнуючий (від’ємний) запис із знаком «-», якщо обрано «Корегування зменшення»4). Відповідні чисельні значення слід внести в поле «Сума (в гривнях з копійками) (у т.ч. за рахунок коштів Фонду)».
4 До корегування зменшення має бути прикріплено скановану копію платіжного доручення, згідно з яким проведено повернення коштів.
Якщо обрано опцію «Корегування несумових параметрів», необхідно внести виправлену інформацію в поле, яке потребує корегування (наприклад, в реквізити лікарняного, дані про стаж, причину непрацездатності, прізвище тощо).
9. Далі необхідно внести дані в поле «Причина розбіжності суми», обравши відповідний запис із випадаючого списку або ввести причину, яка не передбачена в автоматичному режимі, в поле «Причина розбіжності суми – інше» та натиснути «Продовжити».
10. Після внесення корегуючих даних, слід натиснути кнопку «Сформувати заяву-розрахунок».
11. Тепер необхідно перевірити сформовану заяву-розрахунок та натиснути кнопку «Підписати та відправити в ПФУ».
12. Корегуюча заява-розрахунок набуває статусу «В опрацюванні». Після її прийняття Фондом корегуюча заява-розрахунок набуває статусу «Прийнято».
Зазначимо, що наведені кроки коригування заяви-розрахунку супроводжуються відповідними ілюстраціями («скріншотами»)5.
5 Нагадаємо, раніше ПФУ надав роз’яснення щодо помилок у заяві-розрахунку, за наявності яких її буде відхилено (див. коментар до інформаційного повідомлення ПФУ від 31 січня 2023 року).