Документ
Коментар
ГУ ДПС в Одеській області в інформаційному повідомленні1 роз'яснило, що при розгляді спорів між суб’єктами зовнішньоекономічної діяльності строки позовної давності визначаються з урахуванням положень Конвенції про позовну давність2.
1 За матеріалами інформаційного повідомлення, з повним текстом якого можна ознайомитись на офіційному вебпорталі ГУ ДПС в Одеській області.
2 Йдеться про Конвенцію ООН про позовну давність у міжнародній купівлі-продажу товарів 1974 року, яка набула чинності для України 1 квітня 1994 року.
Статтею 8 Конвенції про позовну давність встановлено, що для країн-учасниць, які є сторонами зовнішньоекономічного договору (якщо укладені ними контракти не суперечать вимогам Конвенції), строк позовної давності становить чотири роки.
Ця Конвенція є частиною національного законодавства України відповідно до вимог ст.9 Конституції України від 28.06.96 р. № 254к/96-ВР, тому до договорів міжнародної купівлі-продажу товарів, за винятком тих, перелік яких наведено у ст.4 Конвенції про позовну давність, застосовується 4-річний строк позовної давності за умови, що комерційні підприємства сторін договору у момент його укладення перебувають у Договірних державах3.
3 Перелік країн, які є учасниками Конвенції про позовну давність, наведено у листі МЗС України від 17.12.2007 р. № 72/19-612/1-3811.
Перебіг строку позовної давності починається від дня випадків, передбачених ст.10, 11 та 12 Конвенції про позовну давність (ст.9 Конвенції про позовну давність). До того ж початок перебігу строку позовної давності не відкладається через те, що:
Згідно зі ст.10 Конвенції про позовну давність вважається, що право на позов, що випливає з порушення договору, виникає в той день, коли мало місце таке порушення.
Право на позов, що випливає з дефекту або іншої невідповідності товару умовам договору, виникає від дня фактичної передачі товару покупцеві або його відмови прийняти товар.
Право на позов, що ґрунтується на обмані, вчиненому до, під час укладення виникає від дня, коли обман був або міг бути розумно розкритий.
Якщо продавець дав щодо товару пряму гарантію, строк дії якої обмежений певним періодом часу або в іншій спосіб, перебіг позовної давності по вимогам, що випливають з такої гарантії, починається від дня, коли покупець сповіщає продавця про факт, який став підставою для такої вимоги, але не пізніше закінчення строку дії гарантії (ст.11 Конвенції про позовну давність).
Якщо при наявності обставин, передбачених правом, застосовуваним до договору, одна з сторін може заявити про припинення договору до настання строку його виконання і заявляє про це, перебіг строку давності, що ґрунтується на цій обставині, починається від дня подання заяви іншій стороні. Якщо про припинення договору не заявлено до настання строку його виконання, перебіг позовної давності починається від дня настання строку виконання договору. Строк позовної давності, що випливає з порушення однією договірною стороною умови про поставку або оплату товару частинами, починається стосовно кожної окремої частини від дня, коли відбулося це порушення. Якщо згідно з застосовуваним до договору правом одна з сторін може заявити про припинення договору внаслідок такого порушення і заявляє про це, перебіг позовної давності щодо всіх відповідних частин починається від дня подання заяви іншій стороні (ст.12 Конвенції про позовну давність).
Водночас згідно зі ст.23 Конвенції про позовну давність незалежно від положень цієї Конвенції строк позовної давності у будь-якому випадку минає не пізніше, ніж через десять років від дня, коли цей строк розпочався.
Додатково фахівці податкового органу нагадали, що відповідно до національного законодавства загальний строк позовної давності становить три роки (ст.257 ЦКУ4). Цей строк продовжується на строк дії в Україні воєнного, надзвичайного стану відповідно до п.19 розділу «Прикінцеві та перехідні положення» ЦКУ.