Документ
Коментар
ГУ ДПС України у Сумській області в інформаційному повідомленні1 надало роз’яснення для органів місцевого самоврядування (ОМС), військових адміністрацій та військово-цивільних адміністрацій щодо порядку прийняття рішень про встановлення податкових пільг зі сплати місцевих податків та/або зборів на виконання Закону України від 11.04.2023 р. № 3050-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо звільнення від сплати екологічного податку, плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно».
1 За матеріалами інформаційного повідомлення, з повним текстом якого можна ознайомитись на офіційному вебпорталі ГУ ДПС у Сумській області.
Однією з підстав для застосування особливостей оподаткування платою за землю, податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, та екологічним податком під час дії воєнного стану в Україні є Рішення органів місцевого самоврядування, військових адміністрацій та військово-цивільних адміністрацій про встановлення податкових пільг зі сплати місцевих податків та/або зборів (далі – Рішення).
Відповідно до п.12.3 ст.12 ПКУ2 на територіях, де тимчасово не здійснюють свої повноваження ОМС, Рішення мають право приймати відповідні військові адміністрації та військово-цивільні адміністрації.
2 Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-VI.
Всі прийняті Рішення набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо органом чи посадовою особою не встановлено пізніший строк введення цих актів у дію (частина п’ята ст.59 Закону України від 21.05.97 р. № 280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні».
1. Плата за землю (земельний податок та/або орендна плата)
Згідно з пп.283.2 ст.283, п.2831.3 ст.2831, п.288.8 ст.288 ПКУ умовою для звільнення від оподаткування земельних ділянок, непридатних для використання у зв’язку з потенційною загрозою їх забруднення вибухонебезпечними предметами є Рішення щодо конкретної земельної ділянки, прийняте на підставі заяви платника податків до ОМС або виконавчої влади про потенційне забруднення земельної ділянки вибухонебезпечними предметами.
Відповідно до Рішення визначається період звільнення від оподаткування, зокрема початком цього періоду є перше число місяця, на який припадає дата прийняття Рішення.
Рішення приймається за довільною формою з обов’язковими умовами, визначеними пп.12.3.7 ст.12 ПКУ:
Для ідентифікації «пільгових» об’єктів оподаткування, у Рішеннях щодо кожної земельної ділянки мають бути зазначені:
Протягом 10 календарних днів з дня прийняття кожного Рішення контролюючим органам за місцезнаходженням земельних ділянок надається інформація в електронному вигляді у порядку та за формою, затвердженими КМУ.
2. Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки
Відповідно до пп.69.22 п.69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ Рішення приймаються стосовно об’єктів житлової/нежитлової нерухомості, у тому числі їхніх часток, які внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, зазнали незначних пошкоджень, придатні для проживання/використання за цільовим призначенням (відповідно) та підлягають відновленню шляхом поточного ремонту.
ОМС або органи виконавчої влади мають право:
Щокварталу у 15-денний строк після закінчення податкового (звітного) кварталу ОМС та органи виконавчої влади зобов’язані подавати контролюючим органам за місцем розташування об’єкта нерухомого майна станом на перше число відповідного кварталу копії прийнятих рішень щодо:
Хоча такі рішення приймаються за довільною формою, податківці рекомендують додатки до рішення щодо прийнятих ставок із податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, складати за формою додатка 3 до Порядку та форми надання контролюючим органам в електронному вигляді інформації щодо ставок та податкових пільг із сплати місцевих податків та/або зборів, затвердженого постановою КМУ від 28.12.2020 р. № 1330.
ПКУ передбачено щоквартальне надання до контролюючих органів копій прийнятих рішень.
Однак з урахуванням того, що автоматизація процесів адміністрування податків вимагає наявності у контролюючих органів інформації в електронному вигляді, зокрема у форматі Word та/або Excel, податківці рекомендують ОМС або органам виконавчої влади надавати до контролюючих органів не тільки копії прийнятих рішень, а й їх електронну форму.