Документ
Коментар
КМУ постановою від 10.11.2023 р. № 1177 (Постанова № 1177) вніс зміни до постанов КМУ:
Документ розроблено для забезпечення реалізації раніше прийнятих змін до МКУ1 щодо приведення порядку визначення країни походження товару у відповідність із Митним кодексом ЄС та угод про вільну торгівлю2.
1 Митний кодекс України від 13.03.2012 р. № 4495-VI.
2 Див. інформаційне повідомлення Мінфіну України, яке розміщено на Урядовому порталі та Закон України від 14.07.2023 р. № 3261-IX «Про внесення змін до Митного кодексу України щодо приведення порядку визначення країни походження товару у відповідність із Митним кодексом Європейського Союзу та забезпечення реалізації угод України про вільну торгівлю».
Порядок № 1177 визначає процедуру здійснення Держмитслужбою України (ДМСУ), митницями верифікації (перевірки достовірності) сертифікатів про походження товару з України, виданих уповноваженими на це компетентними органами, і декларацій про походження товару з України, оформлених підприємствами-виробниками та/або експортерами товару.
Верифікація (перевірка достовірності) сертифікатів і декларацій здійснюється на підставі отриманого ДМСУ запиту митного органу країни ввезення товару або відповідно до ст.3371 та ст.345 МКУ (п.3 Порядку № 1177).
Верифікація (перевірка достовірності) здійснюється митницею, що видала сертифікат або у зоні діяльності якої розміщується компетентний орган (організація), що видав сертифікат, або підприємство-виробник та/або експортер товару, яке оформило декларацію. Якщо експортер не є виробником товару, до верифікації (перевірки достовірності) залучається митниця, у зоні діяльності якої розміщено підприємство-виробник товару (п.5 Порядку № 1177).
Про результати верифікації митниця інформує ДМСУ у строки, вказані у п.8 Порядку № 1177.
У разі виявлення порушення вимог, встановлених угодами про вільну торгівлю, підробки (фальсифікації) сертифіката або декларації, недостовірності даних, внесених до такого сертифіката або цієї декларації, митниця повідомляє відповідному компетентному органу (організації), підприємству-виробнику та/або експортеру товару про виявлені порушення. Сертифікат, що містить недостовірні дані, підлягає анулюванню компетентним органом, яким видано такий сертифікат (п.9 Порядку № 1177).
ДМСУ повідомляє митному органу країни ввезення товару про результати верифікації (перевірки достовірності) сертифікатів і декларацій, здійсненої на підставі запиту, у найкоротший строк, але не більше шести місяців з дня надіслання такого запиту, якщо інше не передбачено відповідною угодою про вільну торгівлю. У разі надходження інформації про порушення вимог, встановлених відповідною угодою про вільну торгівлю, виявлення підробки (фальсифікації) сертифіката або декларації, недостовірності даних, внесених до сертифіката або декларації, та анулювання сертифіката за результатами верифікації, здійсненої відповідно до ст.3371 та ст.345 МКУ, ДМСУ повідомляє про це митному органу країни ввезення товару у найкоротший строк (п.10 Порядку № 1177).
Постанова № 1177 набирає чинності через 45 днів з дня її офіційного опублікування – 29 грудня 2023 р. (п.2 Постанови № 1177)3.
3 Постанову № 1177 офіційно опубліковано в газеті «Урядовий кур'єр» від 14.11.2023 р. № 228.