Документ
Коментар
Велика Палата Верховного Суду України в постанові від 24.01.2024 р. № 922/2321/22 (Постанова № 922) дійшла висновку, що ціна товару не може бути збільшена більше ніж на 10 відсотків від ціни, яка була визначена сторонами в договорі за результатами процедури закупівлі.
Зазначивши, що ціна товару є істотною умовою договору про закупівлю, суд наголосив на недопущенні зміни ціни товару в договорі про закупівлю після виконання продавцем зобов'язання з передачі такого товару у власність покупця (п.88 Постанови № 922).
Зміна ціни товару в бік збільшення до передачі його у власність покупця за договором про закупівлю можлива у випадку збільшення ціни такого товару на ринку, якщо сторони договору про таку умову домовились. Якщо сторони договору про таку умову не домовлялись, то зміна ціни товару в бік збільшення у випадку зростання ціни такого товару на ринку можлива, лише якщо це призвело до істотної зміни обставин, в порядку ст.652 Цивільного кодексу України від 16.01.2003 р. № 435-IV (ЦКУ). Тобто, якщо вони змінилися настільки, що якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах (п.89 Постанови № 922).
Велика Палата Верховного Суду України погодилась з висновком Касаційного адміністративного суду у постанові від 05.04.2023 р. у справі № 420/17618/21 про те, що норми п.2 частини п'ятої ст.41 Закону України від 25.12.2015 р. № 922-VIII «Про публічні закупівлі» (Закон про публічні закупівлі) дають можливість сторонам на внесення необмеженої кількості разів (не частіше одного разу на 90 днів, а у випадку закупівлі бензину, дизельного пального, газу та електричної енергії – у будь-який час) змін до договору про закупівлю в частині збільшення ціни за одиницю товару за умови дотримання обмеження щодо збільшення такої ціни до 10 відсотків за кожний раз такого збільшення пропорційно збільшенню ціни відповідного товару на ринку і за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю (п.64-65 Постанови № 922).
У постанові, що коментується, зазначено, що у будь-якому разі ціна за одиницю товару не може бути збільшена більше ніж на 10 відсотків від тієї ціни товару, яка була визначена сторонами в договорі за результатами процедури закупівлі, незалежно від кількості та строків зміни ціни протягом строку дії договору. Тобто під час дії договору про закупівлю сторони можуть неодноразово змінювати ціну товару в бік збільшення за наявності умов, встановлених у ст.652 ЦКУ та п.2 частини п'ятої ст.41 Закону про публічні закупівлі, проте загальне збільшення такої ціни не повинно перевищувати 10 відсотків від тієї ціни товару, яка була визначена сторонами при укладенні договору за результатами процедури закупівлі (п.90 Постанови № 922).