Документ
Коментар
Міністерство розвитку громад та територій України наказом від 14.11.2024 р. № 1332 (Наказ № 1332) внесло зміни до Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, затверджених наказом Мінтрансу України від 14.10.97 р. № 363 (Правила № 363), та виклало у новій редакції форму товарно-транспортної накладної (далі – ТТН), наведену у додатку 7 до Правил № 363. Розглянемо головні нововведення.
1. До заголовної частини ТТН додано нові реквізити «Місце складання», у якому зазначається місце складання ТТН, та «Відомості про транспортний засіб (автомобіль/автопоїзд/комбінований транспортний засіб)», у якому зазначається довжина, ширина, висота, загальна вага/маса з вантажем та маса брутто. Також з цієї частини ТТН видалено реквізит «Замовник».
2. Змінено найменування колонки 2 табличної частини ТТН (зворотній бік бланка). Нова назва – «Найменування вантажу (туші, напівтуші, четвертини, відруби, шматки м’яса)*/номер контейнера; клас небезпечних речовин, до якого віднесено вантаж, у разі перевезення небезпечних вантажів», стара назва – «Найменування вантажу (номер контейнера), у разі перевезення небезпечних вантажів: клас небезпечних речовин, до якого віднесено вантаж». Також зазначена частина ТТН доповнена новими колонками 3 «Ідентифікаційний номер тварини від якої отримано сировину*» та 4 «Вид тварини*». Колонки 2, 3 та 4 заповнюються у разі перевезення туш, напівтуш, четвертин, відрубів, шматків м’яса.
3. Табличну частину ТТН доповнено новою колонкою «Температурний режим транспортування**», яка заповнюється у разі перевезення харчових продуктів, які потребують дотримання температурного режиму.
1. Главу 1 Правил № 363 доповнено новим визначенням «автомобільний перевізник». Це фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами.
2. Визначення окремих термінів, наведених у главі 1 Правил № 363, викладено у новій редакції:
1 Закон України від 05.04.2001 р. № 2344-III «Про автомобільний транспорт».
3. Основним документом на перевезення вантажів є ТТН, яка містить всі обов’язкові реквізити, визначені Законом № 2344, форму якої наведено в додатку 7 до Правил № 363.
У разі необхідності форма ТТН може бути доповнена іншими реквізитами, з урахуванням особливостей перевезень, зокрема умов та/або виду вантажу (зміни, внесені до п.1.11 глави 11 Правил № 363).
Нагадаємо, що у попередній редакції цієї норми містилась положення про право суб’єктів господарювання оформлювати ТТН у довільній формі (без дотримання форми, наведеної у додатку 7 до Правил № 363). Отже відтепер це право скасовується.
Наказ № 1332 набирає чинності з дня його офіційного опублікування (п.4 Наказу № 1332)2.
2 На дату виходу огляду законодавства Наказ № 1332 офіційно не опубліковано.