Документ
Коментар
ГУ ПФУ у Вінницькій області в інформаційному повідомленні від 15 грудня 2023 року1 надало роз’яснення щодо помилок у листках непрацездатності, їх виправлення та наслідків для застрахованої особи.
1 За матеріалами інформаційного повідомлення, з повним текстом якого можна ознайомитись на інформаційній сторінці вебпорталу ГУ ПФУ у Вінницькій області за адресою: https://www.pfu.gov.ua/vn/403626-pomylky-pry-formuvanni-likarnyanogo-lysta-z-yasovuyemo-prychyny/.
Листок непрацездатності формується в Електронному реєстрі на підставі інформації про медичний висновок2 у разі ідентифікації пацієнта як застрахованої особи в Реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування (далі – РЗО). Тобто, ідентифікованою вважається особа, щодо якої інформація, яка надійшла з електронної системи охорони здоров’я, співпадає з відомостями РЗО за наступними критеріями:
2 Щодо медичних висновків про тимчасову непрацездатність див. Порядок видачі (формування) листків непрацездатності в Електронному реєстрі листків непрацездатності, затверджений наказом МОЗ України від 17.06.2021 р. № 1234, та коментар до нього.
Сформований листок непрацездатності надсилається страхувальникам, з якими застрахована особа перебуває у трудових відносинах, як за основним місцем роботи, так і за сумісництвом, через кабінет страхувальника на вебпорталі електронних послуг ПФУ.
У разі неспівпадіння вищезазначених критеріїв листок непрацездатності не створиться, а лікар в електронній системі охорони здоров’я отримає повідомлення «Помилка однозначного пошуку в РЗО/Перевірте коректність ПІБ та документ». В такому випадку, необхідно перевірити актуальність даних в електронній системі охорони здоров’я, які вносились при укладанні пацієнтом декларації з сімейним лікарем. При виявленні помилок, їх необхідно виправити протягом 7 днів з дня реєстрації медичного висновку. При перевищенні даного терміну е-лікарняний за даним медичним висновком уже не створиться. Якщо ж помилку виявлено в даних застрахованої особи, які містяться в РЗО, то її також необхідно виправити.
Оскільки одним із джерел наповнення РЗО є звітність роботодавців щодо нарахування та сплати страхових внесків (ЄСВ), то уточнення даних по застрахованій особі може здійснити страхувальник. Також подати Анкету для внесення/зміни/ уточнення даних в РЗО може безпосередньо застрахована особа – через вебпортал електронних послуг ПФУ, або особисто, звернувшись до територіальних підрозділів ПФУ. Після виправлення даних в РЗО, за зверненням пацієнта лікар може повторно відправити сформований медичний висновок до ПФУ для створення лікарняного листка3.