Документ
Коментар
ДП «ДержавтотрансНДІпроект» в інформаційному повідомленні1 поінформувало про розробку Методичних рекомендацій з нормування витрат палива, електричної енергії, мастильних, інших експлуатаційних матеріалів автомобілями та технікою (Методичні рекомендації) та Базових норм витрат (доповнення до Методичних рекомендацій). Слід зазначити, що обидва документи викладено з позначкою «Редакція 1 від 17.11.2023», тобто їх планується періодично оновлювати. Ці документи є доступними на вебсайті ДП «ДержавтотрансНДІпроект» у розділі «Норми витрат палива».
1 За матеріалами інформаційного повідомлення, з повним текстом якого можна ознайомитись на офіційному вебпорталі ДП «ДержавтотрансНДІпроект» за адресою: https://insat.org.ua/services/ldvpe/6/.
Нагадаємо, що Мінінфраструктури України наказом від 02.11.2023 р. № 1011 визнало таким, що втратив чинність, наказ Мінтрансу України від 10.02.98 р. № 43 «Про затвердження норм витрат палива та мастильних матеріалів на автомобільному транспорті» (Норми № 43; див. коментар).
Методичні рекомендації в редакції 1 від 17.11.2023 р. розроблено на основі Норм № 43 і тому для зручності користувачів останні зміни та доповнення виділено по тексту документів іншим кольором. Серед значущих новацій Методичних рекомендацій зазначимо наступні.
Зокрема, п.1.9 Методичних рекомендацій рекомендовано встановлення суб’єктами значень нормативних витрат палива з урахуванням можливості впровадження доступних, економічно доцільних практик, технологій та організаційних заходів зі зменшення споживання палива в експлуатації, зокрема: зменшення швидкості руху; завчасне планування перевезень та оптимізації маршрутів з уникненням, за можливості, руху перевантаженими транспортом ділянками доріг у часи «пік»; групування декількох окремих поїздок в одну; планування декількох окремих поїздок у різні місця в такій послідовності, щоб зменшити не тільки загальний пробіг, але й урахувати можливість скоротити час простою між ними для зменшення частини пробігу з непрогрітим двигуном та трансмісією; регулярний контроль відповідності тиску в пневматичних шинах рекомендованим значенням; регулярне проведення навчання водіїв економним та безпечним методам керування транспортними засобами, застосування матеріального та інших видів заохочення.
У п.2.1.4 розділу 2.1 «Тимчасові лінійні норми витрат палива» Методичних рекомендацій зазначено, що норми витрати інших експлуатаційних матеріалів (зокрема, відновника оксиду азоту AUS 32, наприклад «Adblue», реагента системи селективної каталітичної нейтралізації відпрацьованих газів дизелів) встановлюють відповідно до п.2.1.5, залежно від особливостей конструкції транспортних засобів.
Нормативи витрат моторної оливи для додавання в систему мащення двигуна під час експлуатації (без урахування витрат на заміну оливи під час технічного обслуговування) можуть бути встановлені після завершення обкатки двигуна відповідно до середньостатистичних рекомендованих значень, за відсутності рекомендацій заводу-виробника. У таблицях 2.1–2.5 наведено середні, мінімальні та максимальні середньостатистичні значення нормативів витрат в цілому для парку, а також рекомендовані максимальні індивідуальні значення, що застосовують залежно від особливостей конструкції двигуна транспортного засобу, умов експлуатації, технічного стану тощо (примітка 5 до розділу 2.3 «Тимчасові нормативи витрат мастильних матеріалів» Методичних рекомендацій).
Наведені нормативи витрат моторної оливи для додавання в систему мащення двигуна під час експлуатації є факультативними для врахування суб’єктами та рекомендованими, насамперед, для сучасних автомобілів.
Серед коефіцієнтів коригування норм витрат палива звертаємо увагу на коефіцієнти за роботу в межах промислових зон (за потреби) (пп.3.1.4), експлуатацію в зоні бойових дій (пп.3.1.7-3.1.8) та роботу в інтенсивних умовах руху (пп.3.1.15) (див. розділ 3 «Коефіцієнти коригування норм витрат палива» Методичних рекомендацій).
Примітка 4 до п.3.2 Методичних рекомендацій містить можливість зменшення норм витрат палива для гібридних автомобілів.
До того ж Методичні рекомендації містять п.3.6 «Планування потреб паливно-мастильних матеріалів під час стихійного лиха або дії воєнного стану».