Документ
Коментар
ГУ ПФУ у Київській області в інформаційному повідомленні1 роз’яснило, що механізм виправлення помилок у додатку 1 «Відомості про нарахування заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) застрахованим особам*» Податкового розрахунку2 (далі – додаток Д1) після спливу граничного строку його подання залежить від виду помилки. Умовно помилки в Д1 можна розділити на сумові (помилки в базі нарахування ЄСВ та сумах внеску) та несумові помилки (помилки в інших реквізитах (відомостях) додатка Д1). При виправленні несумових помилок потрібно враховувати мету коригування.
1 За матеріалами інформаційного повідомлення, з повним текстом якого можна ознайомитись на інформаційній сторінці вебпорталу ГУ ПФУ у Київській області.
2 Тут і далі йдеться про Податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (форму затверджено наказом Мінфіну України від 13.01.2015 р. № 4, у редакції наказу Мінфіну України від 02.03.2023 р. № 113; див. коментар).
Від виду помилки та мети коригування залежить принцип коригування поданого додатка Д1: за допомогою ознаки «0, 1» або коду типу нарахувань (далі – КТН) «2, 3».
Ознака «0, 1» (несумові помилки). При виправленні цього виду помилок необхідно сформувати та подати Податковий розрахунок з типом «Уточнюючий» та додаток Д1 до нього за той податковий період, в якому виявлено помилку. При цьому у додатку Д1 потрібно повторити помилковий рядок та в графі 25 «Ознака17 (0, 1)» проставити ознаку «1» – рядок на вилучення. Далі потрібно сформувати ще один рядок з правильною інформацією та в графі 25 «Ознака17 (0, 1)» проставити ознаку «0» – рядок на додавання. Отже, відбувається заміна помилкового рядка на правильний.
КТН «2, 3» (сумові помилки). Цим способом можна виправити будь-яку сумову помилку в додатку Д1, а також додати/видалити рядки без сумових показників, які були пропущені/зайво зазначені в раніше поданому додатку Д1. Виправити такі помилки можна:
При цьому незалежно від обраного варіанту, порядок виправлення буде однаковим.
У додатку Д1 формується рядок на працівника, щодо якого допущено помилку, зазначаючи серед іншого у графі 10 «Місяць та рік, за який проведено нарахування15» – місяць і рік, за який виправляється помилка, а в графі 09 «Код типу нарахувань14»:
При цьому при зменшенні бази/суми ЄСВ показники в графах 16 – 20 додатка Д1 зазначаються без знака «-» (мінус), адже КТН «3» означає, що слід зменшити базу та/або ЄСВ в раніше поданому додатку Д1.
Інші графи додатка Д1 заповнюються в загальному порядку.
Далі з коригуючого додатка Д1 сумові показники необхідно перенести до розділу І «Нарахування доходу та єдиного внеску за найманих працівників в розрізі місяців звітного кварталу» Податкового розрахунку, а саме до:
Також за потреби розраховуються та заповнюються графи 5 «Сума пені, яка нарахована платником єдиного внеску самостійно відповідно до частини другої статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування», що підлягає сплаті за звітний квартал (гр. 1 + гр. 2 + гр. 3 рядка 5.1)» та 5.1 «Сума пені, яка нарахована платником єдиного внеску самостійно відповідно до частини другої статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування», що підлягає сплаті в розрізі місяців звітного кварталу» з пенею.
Якщо після закінчення періоду для звітування за відповідний квартал необхідно одночасно виправити сумові та несумові помилки, допущені в рядку, сформованому на застраховану особу, то спочатку формується та подається Податковий розрахунок з типом «Уточнюючий», в якому виправляються несумові помилки, а потім проводиться виправлення сумової помилки.