Документ
Коментар
НБУ постановою від 15.12.2023 р. № 163 (Постанова № 163) затвердив Положення про таємницю фінансової послуги (Положення № 163), яке визначає вимоги до порядку оброблення, зберігання, захисту, використання, передавання, розкриття, знищення та оприлюднення інформації, що становить таємницю фінансової послуги, включаючи порядок використання НБУ під час здійснення нагляду за надавачем фінансових послуг або посередником інформації, що становить таємницю фінансової послуги, одержаної ним у процесі здійснення нагляду за іншими надавачами фінансових або супровідних послуг (п.1 Положення № 163).
НБУ, надавач фінансових послуг та/або посередник зобов’язані забезпечувати зберігання та захист інформації, що становить таємницю фінансової послуги, з метою недопущення її незаконного розкриття (п.5 Положення № 163).
Особи, винні в розголошенні інформації, що становить таємницю фінансової послуги, та/або її використанні на свою користь чи на користь третіх осіб, що заподіяло шкоду надавачу фінансових послуг та/або посереднику, його клієнту, зобов’язані відшкодувати заподіяні збитки та моральну шкоду відповідно до законодавства України (п.8 Положення № 163).
Порядок та обсяги розкриття інформації, що становить таємницю фінансової послуги, визначається Законом України від 14.12.2021 р. № 1953-IX «Про фінансові послуги та фінансові компанії» з урахуванням вимог Положення № 163 (п.4 Положення № 163).
З метою забезпечення оброблення, зберігання, захисту, використання, знищення та запобігання несанкціонованому доступу до інформації, що становить таємницю фінансової послуги, надавач фінансових послуг та/або посередник зобов’язаний установити у внутрішніх документах спеціальний порядок ведення діловодства з документами, що містять таємницю фінансової послуги відповідно до п.9 Положення № 163.
Порядок та межі розкриття інформації, що становить таємницю фінансової послуги встановлює розділ ІІІ Положення № 163.
Надавач фінансових послуг та/або посередник розкриває інформацію, що становить таємницю фінансової послуги, на письмовий запит клієнта ‒ власника такої інформації або за його письмовою згодою в обсязі, визначеному в такому запиті або згоді. Письмовий запит та/або письмова згода складається довільно в паперовій або електронній формі відповідно до вимог п.15 Положення № 163.
Надавач фінансових послуг та/або посередник має право надавати інформацію, що становить таємницю фінансової послуги, приватним особам та організаціям для забезпечення виконання ними своїх функцій або надання послуг надавачу фінансових послуг та/або посереднику відповідно до укладених між такими особами (організаціями) та надавачем фінансових послуг, посередником договорів, у тому числі про відступлення права вимоги до клієнта, за умови, що передбачені договорами функції та/або послуги стосуються діяльності надавача фінансових послуг та/або посередника, яку він здійснює відповідно до закону. Надавач фінансових послуг та/або посередник має право надавати таку інформацію суду, третейському суду, міжнародному комерційному арбітражу, нотаріусу, посадовим особам органів місцевого самоврядування та іноземним консульським установам, уповноваженим на вчинення нотаріальних дій, для захисту своїх прав та законних інтересів у справах, учасником у яких він є, в Україні або за кордоном (п.19 Положення № 163).
Запит органу державної влади, його посадових і службових осіб на отримання інформації, що становить таємницю фінансової послуги, повинен відповідати вимогам, зазначеним у п.20 Положення № 163, та містити інформацію, вказану в п.21 Положення № 163.
Надавач фінансових послуг та/або посередник у разі надходження такого запиту зобов’язаний розкрити необхідну інформацію або дати мотивовану відповідь про неможливість надання відповідної інформації протягом 10 робочих днів із дня отримання такого запиту, якщо інші строки не встановлені законодавством України (п.24 Положення № 163). Надавач фінансових послуг та/або посередник відмовляє в розкритті інформації, якщо за своєю формою або змістом запит відповідного державного органу не відповідає вимогам, зазначеним у п.20-21 Положення № 163 (п.23 Положення № 163).
Доступ до документів, які містять інформацію, що становить таємницю фінансової послуги, та/або їх вилучення (виїмка) здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду про тимчасовий доступ до речей і документів у порядку, встановленому законодавством України (п.27 Положення № 163). Доступ до зазначених в ухвалі документів, надається особі, зазначеній в такій ухвалі (п.28 Положення № 163).
Обшук та огляд документів, які містять інформацію, що становить таємницю фінансової послуги, надавача фінансових послуг та/або посередника, їх тимчасове вилучення під час таких слідчих (розшукових) дій проводяться на підставі ухвали слідчого судді, суду про дозвіл на обшук або огляд володіння особи та в порядку і з дотриманням вимог законодавства України (п.30 Положення № 163).
Постанова № 163 набрала чинності 1 січня 2024 р. (п.2 Постанови № 163)1.
1 Постанову № 163 офіційно опубліковано на офіційному Інтернет-представництві НБУ 18.12.2023 р.