Документ
Коментар
Верховна Рада України Законом України від 22.11.2023 р. № 3498-IX (Закон № 3498) внесла зміни до низки законодавчих актів щодо удосконалення державного регулювання ринків фінансових послуг. Зокрема, слід звернути увагу на наступні нововведення.
1. Щодо здійснення операції з продажу (обміну) російських рублів та/або білоруських рублів у безготівковій формі.
Тимчасово, до 31 грудня 2024 року, банки-резиденти мають право здійснювати для клієнтів операції з продажу (обміну) російських рублів та/або білоруських рублів у безготівковій формі. Такі операції здійснюються на умовах, визначених п.18 розділу VII «Прикінцеві положення» Закону України від 07.12.2000 р. № 2121-III «Про банки і банківську діяльність».
2. Щодо законодавства про рекламу на ринках фінансових послуг.
У рекламі щодо надання споживчого кредиту забороняється надавати інформацію, яка вводить споживача в оману щодо потенційних наслідків укладення кредитного договору (ст.7 Закону України від 15.11.2016 р. № 1734-VIII «Про споживче кредитування» (Закон № 1734) доповнено частиною четвертою).
У разі порушення законодавства про рекламу на ринках фінансових послуг (крім реклами фінансових інструментів, ринків капіталу та організованих товарних ринків) НБУ має право у встановленому ним порядку застосувати заходи впливу, в тому числі у вигляді накладення штрафу відповідно до законодавства, що регулює діяльність на ринку фінансових послуг (ст.24 Закону України від 03.07.96 р. № 270/96-ВР «Про рекламу» доповнено частиною п’ятою).
3. Введено поняття «денна процентна ставка».
Денна процентна ставка – загальні витрати за споживчим кредитом за кожний день користування кредитом, виражені у процентах від загального розміру виданого кредиту (частину першу ст.1 Закону № 1734 доповнено п.12). Розраховується денна процентна ставка за формулою, яку наведено в частині четвертій ст.8 Закону № 1734. Максимальний розмір денної процентної ставки, розрахованої відповідно до зазначеної вище норми, не може перевищувати 1% (частина п’ята ст.8 Закону № 1734).
НБУ відповідно до частини шостої ст.8 Закону № 1734 має право встановлювати додаткові вимоги до складових розрахунку денної процентної ставки з метою уникнення недобросовісних практик розрахунку денної процентної ставки.
Проте, тимчасово, протягом 240 днів з дня набрання чинності Законом № 3498, максимальний розмір денної процентної ставки не може перевищувати протягом перших 120 днів – 2,5% та протягом наступних 120 днів – 1,5 % (розділ IV «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 1734 доповнено п.17).
Якщо договір про споживчий кредит містить умови, що дозволяють зміну процентної ставки або інших платежів за послуги кредитодавця, включених до загальних витрат за споживчим кредитом при обчисленні реальної річної процентної ставки та денної процентної ставки, і така зміна не може бути визначена на момент обчислення, реальна річна процентна ставка та денна процентна ставка обчислюються на основі припущення, що процентна ставка та інші платежі за послуги кредитодавця залишатимуться незмінними та застосовуватимуться протягом строку дії договору про споживчий кредит (абзац другий частини третьої ст.8 Закону № 1734 викладено в новій редакції).
Денна процентна ставка, її розрахунок та загальні витрати за споживчим кредитом (крім споживчих кредитів, виконання зобов'язань за якими забезпечено заставою/іпотекою або правом довірчої власності), орієнтовна реальна річна процентна ставка та орієнтовна загальна вартість кредиту для споживача на дату укладення договору про споживчий кредит є умовами, які обов’язково вказуються у договорі про споживчий кредит (відповідні зміни внесено до п.9 частини першої ст.12 Закону № 1734).
4. Щодо надання окремого дозволу (рішення) на проведення юридичною особою транскордонного переказу валютних цінностей, здійснення яких заборонено нормативно-правовими актами НБУ.
Тимчасово, на період дії воєнного стану в Україні КМУ має право видати розпорядження про звернення до НБУ з клопотанням щодо надання окремого дозволу на проведення юридичною особою транскордонного переказу валютних цінностей, здійснення яких заборонено нормативно-правовими актами НБУ. Таке розпорядження має містити інформацію, вказану в п.14 ст.16 Закону України від 21.06.2018 р. № 2473-VІІІ «Про валюту і валютні операції», зокрема, клопотання про надання дозволу на проведення відповідної валютної операції від юридичної особи та обгрунтування підстав для проведення кожної окремої операції. НБУ на підставі такого розпорядження КМУ надає уповноваженій установі окремий дозвіл (рішення) щодо можливості здійснення відповідною юридичною особою транскордонного переказу валютних цінностей.
5. Щодо прийняття рішення про тимчасове зупинення діяльності кредитної спілки.
У період дії воєнного стану в Україні спостережна/наглядова рада кредитної спілки (крім кредитної спілки, ліцензія якої тимчасово зупинена відповідно до п.91 розділу VII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 14.12.2021 р. № 1953-IX «Про фінансові послуги та фінансові компанії») має право прийняти рішення про тимчасове зупинення діяльності кредитної спілки (розділ XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 14.07.2023 р. № 3254-IX «Про кредитні спілки» доповнено п.121 та п.122).
Закон № 3498 набрав чинності з дня, наступного за днем його офіційного опублікування – 24 грудня 2023 р., крім окремих пунктів, які набирають чинності в терміни, зазначені в п.1 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 3498 (п.1 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 3498)1.
1 Закон № 3498 офіційно опубліковано в газеті «Голос України» від 23.12.2023 р. № 257.