Документ
Коментар
ДПС України в інформаційному повідомленні від 14 лютого 2024 року1 роз’яснила, що суб’єкти господарювання при наданні послуг з перевезення пасажирів повинні забезпечити можливість здійснення безготівкових розрахунків, у тому числі за допомогою електронних платіжних засобів, платіжних застосунків або платіжних пристроїв під час оплати за проїзд, безпосередньо в салоні автотранспортних засобів таксі, маршрутних міських та міжміських перевезень.
1 За матеріалами інформаційного повідомлення, з повним текстом якого можна ознайомитись на офіційному вебпорталі ДПС України.
Частиною двадцять восьмою ст.38 Закону № 15912 визначено, що торговці зобов’язані забезпечувати можливість здійснення безготівкових розрахунків за продані товари (надані послуги), у тому числі за допомогою електронних платіжних засобів та/або платіжних застосунків, та/або платіжних пристроїв. У разі надання можливості здійснювати безготівкові розрахунки за продані товари (надані послуги) за допомогою електронних платіжних засобів, що використовуються в платіжних системах, торговці зобов’язані забезпечувати можливість здійснення таких розрахунків з використанням електронних платіжних засобів не менше трьох платіжних систем, однією з яких є багатоемітентна платіжна система, створена резидентом України.
2 Закон України від 30.06.2021 р. № 1591-ІХ «Про платіжні послуги».
Торговцям забороняється у будь-який спосіб обмежувати право держателя електронного платіжного засобу обирати для здійснення розрахунків будь-який електронний платіжний засіб платіжних систем відповідно до частини двадцять восьмої ст.38 Закону № 1591 (п.1 частини двадцять дев’ятої ст.38 Закону № 1591).
Відповідно до пп.2 п.1 Постанови № 8943 з 1 січня 2024 року торговці, які провадять господарську діяльність у населених пунктах з чисельністю населення від 5 тис. осіб, повинні забезпечити можливість здійснення безготівкових розрахунків (у тому числі з використанням електронних платіжних засобів, платіжних застосунків або платіжних пристроїв) за продані ними товари (надані послуги)4.
3 Постанова КМУ від 29.07.2022 р. № 894 «Про встановлення строків, до настання яких торговці повинні забезпечити можливість здійснення безготівкових розрахунків (у тому числі з використанням електронних платіжних засобів, платіжних застосунків або платіжних пристроїв) за продані ними товари (надані послуги)» (див. коментар).
4 Щодо цього див. також коментар до інформаційного повідомлення ГУ ДПС в Івано-Франківській області від 11 грудня 2023 року.
Під торговцем у цьому випадку слід розуміти суб’єкта господарювання (юридичну особу або фізичну особу, яка здійснює підприємницьку діяльність, незалежну професійну діяльність), який відповідно до договору з відповідним надавачем платіжних послуг (еквайром або іншим) приймає до обслуговування платіжні інструменти для здійснення оплати вартості товарів чи послуг, включаючи послуги з видачі коштів у готівковій формі (п.89 частини першої ст.1 Закону № 1591).
Також ДПС України окремо звернуло увагу платників податків, що надають послуги з перевезень пасажирів, на необхідність дотримання вимог Закон про РРО5 під час здійснення розрахунків за надані послуги та необхідність надати споживачу в обов’язковому порядку розрахунковий документ встановленої форми та змісту.