Документ
Коментар
ДПС України в інформаційному повідомленні від 8 лютого 2024 року1 роз’яснила процедуру попереднього узгодження ціноутворення у контрольованих операціях відповідно до вимог чинного законодавства, а саме:
1 За матеріалами інформаційного повідомлення, з повним текстом якого можна ознайомитись на офіційному вебпорталі ДПС України.
Так, відповідно до вимог пп.39.6.1 ст.39 ПКУ великий платник податків має право звернутися до податкового органу із заявою про попереднє узгодження ціноутворення у контрольованих операціях (КО), що є процедурою, під час якої узгоджуються критерії для визначення відповідності умов КО, що здійснюються або будуть здійснені великим платником податків, принципу «витягнутої руки» на підставі договору на обмежений строк. Предметом попереднього узгодження ціноутворення може бути, зокрема, перелік джерел інформації, які передбачається використати для встановлення відповідності умов КО принципу «витягнутої руки» або строк, на який узгоджуються ціни у КО або інші об’єкти, визначені пп.39.6.1.1 ст.39 ПКУ (перелік не є виключним). Інші умови попереднього узгодження ціноутворення визначаються за згодою сторін (пп.39.6.1.2 ст.39 ПКУ).
За результатами попереднього узгодження між великим платником податків та податковим органом укладається відповідний договір, який має односторонній характер (пп.39.6.2.1 ст.39 ПКУ).
У разі залучення до процедури попереднього узгодження іноземного державного органу, уповноваженого адмініструвати податки і збори в державі, резидентом якої є сторона КО (за умови наявності міжнародного договору (конвенції) про уникнення подвійного оподаткування між Україною і такою державою), договір, укладений за результатами такого узгодження має вже двосторонній характер. При залученні двох або більше державних органів, уповноважених адмініструвати податки і збори в державі, резидентом якої є сторона (сторони) КО договір вже має багатосторонній характер (пп.39.6.2.2 ст.39 ПКУ).
Процедура попереднього узгодження, за результатами якої укладаються договори, що мають односторонній, двосторонній та багатосторонній характер, визначена Порядком № 1114.
За результатами проведеної процедури, у разі досягнення згоди щодо предмета такої процедури, критеріїв визначення відповідності умов контрольованих операцій принципу «витягнутої руки», інших умов, обставин та особливостей контрольованих операцій, укладається договір, який набирає чинності з дати, узгодженої ДПС та платником податків. Строк дії договору визначається сторонами і не може перевищувати 5 календарних років, але може бути продовжений ще на 5 років за заявою платника на умовах, визначених п.27 Порядку № 1114 та пп.39.6.2.7 ст.39 ПКУ.
У разі дотримання умов договору контролюючі органи не мають права приймати рішення про донарахування податкових зобов'язань, штрафів, пені щодо КО, які є предметом такого договору.
У разі недотримання умов договору платником податків такий договір втрачає силу з дати набрання ним чинності. При цьому контролюючі органи мають право приймати рішення про донарахування податкових зобов'язань, штрафів, пені щодо КО, які є предметом такого договору, умови яких не відповідають принципу «витягнутої руки» (пп.39.6.2.5 ст.39 ПКУ).