Документ
Коментар
ГУ ДПС у Житомирській області в інформаційному повідомленні від 28 лютого 2024 року1 поінформувало щодо порядку подання заяви про застосування спрощеної системи оподаткування2 (далі – заява) в Електронному кабінеті (далі – ЕК).
1 За матеріалами інформаційного повідомлення, з повним текстом якого можна ознайомитись на офіційному вебпорталі ГУ ДПС у Житомирській області.
2 Тут і далі йдеться про Заяву про застосування спрощеної системи оподаткування (форму затверджено наказом Мінфіну України від 16.07.2019 р. № 308).
Зокрема, для надіслання заяви фізична особа – підприємець в меню «Введення звітності» приватної частини ЕК обирає рік та місяць, в якому створюється така заява, та з переліку електронних форм обирає форму F0102003. За замовчуванням у заяві встановлюється орган ДПС за місцем основної реєстрації фізичної особи.
У запропонованій формі заяви необхідно заповнити відповідні поля електронного документа, підписати та надіслати його. При цьому реєстраційні дані платника податків заповнюються автоматично.
У разі переходу фізичної особи – підприємця на спрощену систему оподаткування (перша – третя група платників єдиного податку) додатково до заяви подається розрахунок доходу3. Для цього платник у вкладці «Додатки» обирає опцію «Додати» розрахунок за формою F0102103 та заповнює його обов’язкові поля.
3 Тут і далі йдеться про Розрахунок доходу за попередній календарний рік, що передує року переходу на спрощену систему оподаткування (форму затверджено наказом Мінфіну України від 16.07.2019 р. № 308).
Відповідно до Порядку № 5574 перша квитанція надсилається автору електронного документа протягом двох годин з часу його отримання органом ДПС, в іншому разі – протягом перших двох годин наступного операційного дня. Не пізніше наступного робочого дня з моменту формування першої квитанції формується друга квитанція.
4 Порядок обміну електронними документами з контролюючими органами, затверджений наказом Мінфіну України від 06.06.2017 р. № 557 (у редакції наказу Мінфіну України від 01.06.2020 р. № 261).
Друга квитанція є підтвердженням про прийняття (реєстрацію) або повідомленням про неприйняття в органі ДПС електронного документа. В другій квитанції зазначаються реквізити прийнятого (зареєстрованого) або неприйнятого (із зазначенням причини) електронного документа, результати обробки в органі ДПС (дата та час прийняття (реєстрації) або неприйняття, реєстраційний номер, дані про автора та підписувача (підписувачів) електронного документа та автора квитанції).
У разі наявності другої квитанції про прийняття електронного документа датою та часом прийняття (реєстрації) електронного документа органом ДПС вважаються дата та час, зафіксовані у першій квитанції.
Вкладка «Вхідні документи» меню «Вхідні/вихідні документи» приватної частини ЕК надає доступ до другої квитанції щодо приймання та обробки заяви.
Нагадаємо, що у разі переходу на спрощену систему оподаткування заява подається не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку наступного календарного кварталу (пп.298.1.4 ст.298 ПКУ5).