Документ
Коментар
ГУ ДПС в Івано-Франківській області в інформаційному повідомленні від 8 березня 2024 року1 нагадало, що наразі триває кампанія подання контролюючими особами звітності про контрольовані іноземні компанії (КІК) за 2022 та 2023 звітні періоди. Звітність подається щодо кожної КІК окремо та виключно в електронній формі.
1 За матеріалами інформаційного повідомлення, з повним текстом якого можна ознайомитись на офіційному вебпорталі ГУ ДПС в Івано-Франківській області.
Відповідно до пп.392.5.2 ст.392 ПКУ2 Звіт про КІК3 подається одночасно з поданням річної декларації про майновий стан і доходи4 для фізичних осіб – до 1 травня 2024 року. Юридичні особи повинні були вже подати такий звіт разом з податковою декларацією з податку на прибуток підприємств5 до 1 березня 2024 року.
2 Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-VI.
3 Йдеться про Звіт про контрольовані іноземні компанії, форма якого затверджено наказом Мінфіну України від 25.08.2022 р. № 254.
4 Йдеться про Податкову декларацію про майновий стан і доходи, форму якої затверджено наказом Мінфіну України від 02.10.2015 р. № 859, у редакції наказу Мінфіну України від 17.05.2022 р. № 143.
5 Йдеться про Податкову декларацію з податку на прибуток підприємств, форму якої затверджено наказом Мінфіну України від 20.10.2015 р. № 897, у редакції наказу Мінфіну України від 20.02.2023 р. № 101.
У Звіті про КІК зазначається вся необхідна інформація за результатами діяльності КІК відповідного звітного періоду (за даними бухгалтерського обліку та/або проміжної фінансової звітності). Особливу увагу слід звернути на правила заповнення граф 31-33 Звіту про КІК, де вказується відповідний перелік операцій КІК із нерезидентами відповідно до вимог п.31-33 розділу ІІ Порядку № 2546. Інформація зазначається по кожній операції окремо7.
6 Порядок заповнення Звіту про контрольовані іноземні компанії, скороченої форми Звіту про контрольовані іноземні компанії і подання до контролюючого органу, затверджений наказом Мінфіну України від 25.08.2022 р. № 254.
7 Див. інформаційне повідомлення на офіційному вебпорталі ГУ ДПС у Запорізькій області.
У випадку подання Звіту про КІК за скороченою формою контролююча особа зобов’язана подати повний Звіт про КІК до кінця календарного року, наступного за звітним (податковим) роком (п.5 розділу IV Порядку № 254).
До Звіту про КІК в обов'язковому порядку додаються завірені належним чином копії фінансової звітності КІК, що підтверджують розмір прибутку КІК за звітний (податковий) рік. Якщо граничні строки підготовки фінансової звітності у відповідній іноземній юрисдикції спливають пізніше граничних строків подання річної декларації про майновий стан і доходи або податкової декларації з податку на прибуток підприємств, такі копії фінансової звітності КІК подаються разом із відповідною річною декларацією за наступний звітний (податковий) період.
Водночас спеціалісти ГУ ДПС у Запорізькій області роз’яснюють8, що контролююча особа зобов’язана подати до контролюючого органу копії фінансової звітності КІК, завірені відповідно до вимог п.5.26 Національного стандарту «Вимоги до оформлювання документів» (ДСТУ 4163:2020), яким передбачено, що відмітка про засвідчення копії документа складається зі слів «згідно з оригіналом», найменування посади, особистого підпису особи, яка засвідчує копію, її власного імені та прізвища, дати засвідчення копії. У випадках, визначених законодавством, копії документів засвідчують відбитком печатки юридичної особи, структурного підрозділу (служби діловодства, служби кадрів, бухгалтерії тощо) юридичної особи або печатки «Для копій».
8 Див. інформаційне повідомлення на офіційному вебпорталі ГУ ДПС у Запорізькій області.
Приймаючи до уваги, що копії фінансової звітності надаються в електронному вигляді, обов’язковим реквізитом такого електронного документа є електронний підпис, який використовується для ідентифікації автора та/або підписувача електронного документа іншими суб’єктами електронного документообігу. Накладання електронного підпису, прирівняного до власноручного підпису, завершує порядок створення електронного документа.
Звертаємо увагу, що п.120.7 ст.120 ПКУ встановлено фінансову відповідальність за податкове правопорушення, зокрема, неподання Звіту про КІК. Проте п.54 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ встановлено, що:
Додамо, що Звіт про КІК подається саме контролюючою особою, якою згідно з пп.392.1.2 ст.392 ПКУ є фізична особа або юридична особа - резиденти України, що є прямими або опосередкованими власниками (контролерами) КІК. Зокрема, іноземна компанія визнається КІК, якщо контролююча особа:
Фахівці ДПС України зауважують9, що окрім юридичного володіння, критерії якого визначені у пп.392.1.2 ст.392 ПКУ, для цілей визначення володіння контролюючої особи (фізичної або юридичної) розраховується також опосередковане та/або фактичне (фактичний контроль) володіння. Зокрема, слід враховувати, що фактичний контроль має місце за наявності хоча б однієї з обставин, що визначені у пп.392.1.6 ст.392 ПКУ. Такими обставинами є, зокрема, надання особою зобов’язуючих вказівок органам управління юридичної особи, можливість здійснення або блокування операцій за банківськими рахунками тощо.
9 Див. інформаційне повідомлення на офіційному вебпорталі ДПС України.