Документ
Коментар
ДПС України в листі від 22.03.2024 р. № 8151/7/99-00-04-02-03-071 надала роз’яснення щодо окремих питань, пов’язаних із реєстрацією в ЄРПН розрахунку коригування, складеного постачальником (продавцем) товарів/послуг на отримувача (покупця) – платника ПДВ, якщо передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг або їх повернення (далі – розрахунок коригування на зменшення).
1 Текст листа розміщено на офіційному вебпорталі ДПС України.
Наведемо основні положення цього роз’яснення.
1. Продавець товарів/послуг має право зменшити суму нарахованих раніше податкових зобов’язань лише після реєстрації в ЄРПН розрахунку коригування на зменшення. Особою, відповідальною за реєстрацію в ЄРПН, є покупець товарів/послуг.
2. Зменшення податкових зобов’язань відображається продавцем в декларації за звітний (податковий) період, в якому такий розрахунок коригування складено (у разі його своєчасної реєстрації в ЄРПН покупцем) або в декларації за звітний (податковий) період, в якому такий розрахунок коригування зареєстровано в ЄРПН (у разі несвоєчасної реєстрації покупцем).
3. Покупець зобов’язаний зменшити податковий кредит незалежно від факту отримання ним розрахунку коригування на зменшення від продавця або факту його реєстрації в ЄРПН. Зменшення суми податкового кредиту покупець відображає в декларації за звітний (податковий) період, в якому відповідно до п.192.1 ст.192 ПКУ2 у продавця виникли підстави для складання такого розрахунку коригування.
2 Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-VI.
4. Тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, граничний строк реєстрації в ЄРПН для розрахунків коригування на зменшення складає 18 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування покупцем.
5. З метою недопущення помилок при складанні податкової звітності та уникнення обрахунку (утворення) у СЕА ПДВ показника ΣПеревищ, реєстрацію розрахунку коригування на зменшення рекомендується здійснювати за загальними правилами, встановленими для реєстрації в ЄРПН, тобто в залежності від дати складання розрахунку коригування – в першій або другій половині місяця.
6. Предметом камеральної перевірки, зокрема, є своєчасність реєстрації розрахунків коригування в ЄРПН. По факту недотримання платником ПДВ строків реєстрації складається акт камеральної перевірки.
7. У разі незгоди платника податку із висновками камеральної перевірки він має право подати свої заперечення. Разом із запереченнями до акту камеральної перевірки за несвоєчасну реєстрацію в ЄРПН розрахунку коригування на зменшення покупець має право подати документи, що підтверджують фактичну дату надсилання цього розрахунку коригування продавцем.
8. У разі якщо продавець не направив покупцю розрахунок коригування на зменшення протягом 18 календарних днів з дня податкової події, яка передбачає складання такого розрахунку коригування, покупець має право разом із декларацією за звітний період подати заяву із скаргою на такого продавця (додаток Д7 до декларації).
9. Надання покупцем документів, що підтверджують фактичну дату надсилання продавцем розрахунку коригування на зменшення, та заяви із скаргою на такого продавця може бути підставою для прийняття органом ДПС рішення щодо відсутності підстав для застосування штрафу за несвоєчасну реєстрацію розрахунку коригування в ЄРПН.
Лист від 22.03.2024 р. № 8151/7/99-00-04-02-03-07 направлено головним управлінням ДПС в областях та м. Києві, міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків для врахування при проведенні контрольно-перевірочної роботи.