Документ
Коментар
ГУ ДПС у Вінницькій області в інформаційному повідомленні від 29 березня 2024 року1 роз'яснило питання щодо заповнення платіжної інструкції для сплати податків за іншу особу.
1 За матеріалами інформаційного повідомлення, з повним текстом якого можна ознайомитись на офіційному вебпорталі ГУ ДПС у Вінницькій області.
Відповідно до п.38.2 ст.38 ПКУ2 сплата податку та збору здійснюється платником податку безпосередньо, а у випадках, передбачених податковим законодавством, – податковим агентом, або представником платника податку.
2 Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-VI.
Якщо сплата платежів до бюджетів та фондів здійснюється платником безпосередньо, тобто кошти сплачуються від власного імені та з власного рахунку такого платника, то податковий номер платника зазначається у полі «платник», яке є обов’язковим реквізитом платіжної інструкції (п.37 Інструкції № 1633).
3 Інструкція про безготівкові розрахунки в національній валюті користувачів платіжних послуг, затверджена постановою Правління НБУ від 29.07.2022 р. № 163.
Якщо (у випадках, передбачених законодавством) платник ініціює платіжну операцію за фактичного платника та/або на користь фактичного отримувача коштів шляхом надання платіжної інструкції надавачу платіжних послуг платника, платіжна інструкція, крім обов’язкових реквізитів, повинна містити реквізит «Код фактичного платника» (п.40 Інструкції № 163).
Додатково звертаємо увагу на інформаційне повідомлення ГУ ДПС в Івано-Франківській області від 5 квітня 2024 року4, в якому фахівці податкового органу розглянули питання щодо заповнення платіжної інструкції, у разі якщо сплата податкового боргу (крім єдиного внеску) здійснюється іншою юридичною особою з метою рознесення сплаченої суми до інтегрованої картки боржника. У цьому випадку так само платіжна інструкція, крім обов’язкових реквізитів, повинна містити реквізит «Код фактичного платника».
4 Див. інформаційне повідомлення, з повним текстом якого можна ознайомитись на офіційному вебпорталі ГУ ДПС в Івано-Франківській області.
Отже, платник податків під час сплати податків, зборів, інших платежів за іншого платника податків у випадках, передбачених ПКУ, заповнює податковий номер платника податків, грошові зобов’язання та/або податковий борг якого погашається, у реквізиті «Код фактичного платника» платіжної інструкції.
До того ж реквізити «Код платника»/«Код фактичного платника», які підлягають обов’язковому заповненню у платіжній інструкції, використовуються органом ДПС для ідентифікації платника/фактичного платника.