Документ
Коментар
ГУ ДПС в Івано-Франківській області в інформаційному повідомленні1 зауважило, що банки можуть списати кошти з рахунків платників податків, які мають податковий борг, на підставі платіжної інструкції на примусове списання (стягнення) коштів, ініційованої контролюючим органом або органом державної виконавчої служби. Таке списання коштів здійснюється відповідно до розділу ІV Інструкції про безготівкові розрахунки в національній валюті користувачів платіжних послуг, затвердженої постановою Правління НБУ від 29.07.2022 р. № 163 (Інструкція № 163).
1 За матеріалами інформаційного повідомлення, з повним текстом якого можна ознайомитись на офіційному вебпорталі ГУ ДПС в Івано-Франківській області.
Стягнення коштів з рахунків здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини, або за рішенням керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу без звернення до суду, якщо податковий борг виник у результаті несплати грошових зобов’язань та/або пені, визначених платником податків у податкових деклараціях або уточнюючих розрахунках, що подаються контролюючому органу в установлені ПКУ2 строки (п.95.3 та п.95.5 ст.95 ПКУ).
2 Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-VI.
Нагадаємо, що згідно з п.60 Інструкції № 163 ініціатором платіжної операції під час дебетового переказу коштів із рахунку платника без його згоди є орган державної виконавчої служби (державні виконавці)/приватні виконавці та контролюючий орган (стягувач), який оформляє відповідну платіжну інструкцію, що містить обов’язкові реквізити, перелік яких наведено у п.63 Інструкції № 163.
У реквізиті «Призначення платежу» стягувач зазначає назву, дату видачі та номер (якщо він присвоєний) виконавчого документа або назву, дату видачі та номер (якщо він присвоєний) судового рішення / рішення керівника контролюючого органу, але не подає надавачу платіжних послуг платника виконавчий документ або судове рішення / рішення керівника контролюючого органу, на підставі якого оформлено платіжну інструкцію (п.64 Інструкції № 163).
Надавач платіжних послуг платника приймає до виконання платіжну інструкцію стягувача незалежно від наявності достатнього залишку коштів на рахунку платника (п.68 Інструкції № 163). У разі недостатності коштів на рахунку платника надавач платіжних послуг платника виконує платіжні інструкції в межах залишку коштів. Надавач платіжних послуг платника для часткової оплати оформляє платіжну інструкцію, у реквізиті «Призначення платежу» якої зазначає номер і дату платіжної інструкції стягувача, яку частково виконано, суму, що залишилася до сплати (п.71 Інструкції № 163).